Stępień: chcemy, aby ŁKA objęła cały region łódzki

Stępień: chcemy, aby ŁKA objęła cały region łódzki

17 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie rozbudowywana. Jak poinformował na antenie Radia Łódź Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, w planach jest budowa kolejnych połączeń i zakup nowych pociągów.

Fot. lodzkie.pl

W niedzielę, 14 czerwca Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomiła nowe połączenie do Kutna. Tym samym pociągi przewoźnika jeżdżą już po wszystkich liniach „wylotowych” z Łodzi, w tym do Łowicza, Koluszek i Sieradza. Samorząd nie zamierza jednak na tym poprzestać. Marszałek chciałby, aby ŁKA w przyszłości łączyła całe województwo. W planach samorządu jest uruchomienie połączeń do Radomska, Piotrkowa, Opoczna i Skierniewic, a także między Bełchatowem a Złoczewem.

Poza tym, Witold Stępień bardzo liczy na modernizacje regionalnych linii kolejowych, które usprawnią ruch pociągów. Chodzi tu szczególnie o linię w kierunku Kutna oraz elektryfikację odcinka Tomaszów Mazowiecki-Opoczno.

Obecnie najważniejszym celem urzędu marszałkowskiego jest uzupełnienie taboru.

– Chcielibyśmy z unijnych środków dokupić dziesięć szynobusów, ale już większych składów, bo liczba pasażerów rośnie. Widzimy taką potrzebę, aby były to pociągi bardziej pojemne, bo chcemy objąć nimi cały region – tłumaczy Witold Stępień.

Marszałek zdradził, że na jesieni zostanie ogłoszony przetarg na budowę tunelu średnicowego, który wyprowadzi ruch kolejowy z dworca Łódź Fabryczna na północ w kierunku Żabieńca i na południe do Łodzi Kaliskiej. Projekt jest kluczowy w projekcie ŁKA, gdyż pozwoli na szybki przejazd pociągów w relacji wschód - zachód przez centrum Łodzi.

– Staramy się też dokładać unijne pieniądze pochodzące z RPO, aby modernizować przystanki, budować parkingi oraz wspierać lokalną komunikację publiczną, tak aby kolej łączyła się z transportem miejskim – zaznaczył Stępień.