Dodatkowe 100 mln zł na inwestycje PLK na Śląsku

Dodatkowe 100 mln zł na inwestycje PLK na Śląsku

29 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przeznaczymy dodatkowe 100 mln zł na inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych, usprawniające ruch towarowy na Śląsku – poinformowała minister Maria Wasiak podczas briefingu w siedzibie PKP Cargo w Katowicach. Szefowa resortu przebywa w dniach 29-30 czerwca z wizytą w województwie śląskim.

Fot. MIR

Minister odwiedzi m.in. Główną Dyspozyturę PKP Cargo, z której zarządza się ruchem pociągów towarowych, dworce kolejowe w Sosnowcu-Maczkach i Gliwicach, a także spotka się z samorządowcami. Jutro będzie uczestniczyć w wyjazdowym posiedzeniu rządu.

Grupa PKP w ciągu kilku ostatnich lat zainwestowała na Śląsku co najmniej 3 mld zł – podkreśliła szefowa resortu.

Śląsk jest jednym z regionów, gdzie kumulują się największe inwestycje Polskich Linii Kolejowych. – Ich wartość to ponad 2,5 mld zł, prace obejmują ok. 600 km linii kolejowych – powiedział Marcin Mochocki, członek zarządu PKP PLK.

Nowa unijna perspektywa to przyspieszenie transportu towarów w regionie oraz udrożnienie tras wyjazdowych ze Śląska, zwłaszcza w kierunku portów morskich. Na te inwestycje zostanie przeznaczone ponad 9 mld zł.

PKP Cargo jest największym w Polsce i drugim co do wielkości towarowym przewoźnikiem kolejowym w Europie.

Ze Śląska wyrusza 60 proc. przewozów krajowych i 70 proc. eksportowych PKP Cargo – poinformowała minister infrastruktury i rozwoju.

Katowice są centrum dowodzenia operacji spółki. To tam znajduje się Główna Dyspozytura, która zarządza ruchem ok. 1 tys. pociągów dziennie, nadzoruje pracę ok. 1,3 tys. pracowników drużyn trakcyjnych oraz pracę ok. 900 lokomotyw.

– Szkolimy tu 300 kandydatów na maszynistów – zaznaczył Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Dodał, że po udanej akwizycji czeskiego przewoźnika, spółki AWT, rejon Śląska jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu jako centrum działalności spółki.