Parowóz bezogniowy znów w Żyrardowie

Parowóz bezogniowy znów w Żyrardowie

06 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po kilkudziesięciu latach nieobecności na tory w dawnych Zakładach Lniarskich w Żyrardowie powrócił niemiecki parowóz bezogniowy TKB(b) 2747. Użyczony na 15 lat skorodowany zabytek z warszawskiego Muzeum Kolejnictwa ma zostać odnowiony przez żyrardowskienstowarzyszenie "Żyrardów OdNowa".

Fot. Żyrardowodnowa.pl

W pasażu Starej Przędzalni w Żyrardowie stanął liczący 107 lat niemiecki parowóz bezogniowy, który przez kilka dziesięcioleci pracował w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Sfinalizowano w ten sposób część umowy zawartej we wrześniu 2014 r. przez Muzeum Kolejnictwa z żyrardowskimi społecznikami.

Maszynę, użyczoną na 15 lat Muzeum Kolejnictwa w Warszawie sprowadziło ze skansenu w Chabówce Stowarzyszenie Żyrardów OdNowa. Według informacji ze strony internetowej Stowarzyszenia, w planach zagospodarowania pofabrycznej części miasta – od Bielnika, ulicą Dittricha, przez Nowy Świat, a także na razie zaprojektowanej ulicy, wytyczonej przez teren po elektrociepłowni i składzie węglowym, aż do żyrardowskich peronów PKP ma funkcjonować turystyczny szlak kolejowy z wykorzystaniem pofabrycznych torów.

Mocno skorodowany eksponat, którego wartość ustalono na 5 tys. zł, ustawiono nieopodal wieży Starej Przędzalni. Po renowacji umieszczony zostanie przy ul. Nowy Świat, blisko miejsca, gdzie w XX wieku mieściła się kotłownia i stacja ładowania parą.