Poznaj kolej z przewodnikiem turystycznym PKP

Poznaj kolej z przewodnikiem turystycznym PKP

09 lipca 2015
PODZIEL SIĘ

Fundacja Grupy PKP wspólnie z wydawnictwem Pascal przygotowała przewodnik pt. „Kolej na Polskę” dla wszystkich, którzy chcieliby poznać nasz kraj, podróżując koleją. – To pomysł na spacer po zabytkowych dworcach i najciekawszych liniach kolejowych w Polsce – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.

Fot. PKP S.A.

„Kolej na Polskę” to publikacja, która pozwoli odkryć najpiękniejsze zabytki kolejnictwa i atrakcje turystyczne w ich pobliżu. To 17 pomysłów na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także podróż do nadmorskich miejscowości i tętniących życiem miast, górskich kolejowych szlaków i dawnych lokomotyw.

– Pomysł na wydanie przewodnika turystycznego, który opowiadałby również historię kolei w Polsce zrodził się rok temu. Na początku braliśmy pod uwagę działające linie wąskotorowe, ale szybko okazało się, że w wielu miejscach w Polsce znajdują się warte opisania zabytki kolejnictwa, które mogą przyciągnąć turystów – mówi Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP.

Mieszkańcy Europy zaczynają interesować się dziedzictwem przemysłowym naszego kontynentu. Chociaż w Polsce jest to wciąż nowy kierunek, zwolennicy tej formy spędzania wolnego czasu organizują wyjazdy do obiektów przemysłowych, takich jak kopalnie, browary, wodociągi, ale także dworce kolejowe, mosty, wieże ciśnień, skanseny i parowozownie, muzea transportu. 

Przewodnik przedstawia kolej nie tylko jako element gospodarki i transportu, ale także jako symbol historii rozwoju regionalnego. Prezentuje wyjątkową architekturę dworców i zachęca do oglądania piękna polskiego krajobrazu zza okna pociągu.

Przewodnik „Kolej na Polskę” prowadzi nas od Pomorza przez Żuławy, Kaszuby i Mazury. Prezentuje skanseny, kolejki wąskotorowe i linie, które szczególnie ważną rolę pełniły w okresie II wojny światowej. Przedstawia centrum Polski z licznymi zabytkami kolejowymi oraz opisami dworców i przystanków Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Na ścianie zachodniej pokazuje linię Sulechów – Wolsztyn – Luboń i atrakcje wolsztyńskiej parowozowni, a na południu barwnie opisuje m.in. Kolej Śląsko-Czeską, Śląską Kolej Górską, Magistralę Podsudecką i linię Chabówka – Nowy Sącz. Tutaj zatrzymujemy się, by poznać historię skansenu w Chabówce i dworców w województwie małopolskim, którym przywrócono historyczny wygląd. Dalej przenosimy się na południowy wschód, na szlak Wąskotorowej Kolei Przeworsk – Dynów, a podróż kończymy w Bieszczadach, gdzie znajdziemy wiele atrakcji wykorzystujących infrastrukturę kolejową.

Publikacja została uzupełniona mapami, na których oznaczono ciekawe obiekty i linie kolejowe oraz lokalne zabytki i atrakcje turystyczne. Jak w każdym przewodniku wydawnictwa Pascal, i tutaj nie zabrakło praktycznych informacji o bazie hotelowej i gastronomicznej.

Przewodnik „Kolej na Polskę” to nie jedyna atrakcja, przygotowana przez Fundację Grupy PKP. Jesienią b.r. do dyspozycji podróżnych i miłośników kolei oddany zostanie audioprzewodnik po dworcu Warszawa Centralna. Przygotowane na jego potrzeby nagranie pozwoli poznać obiekt od momentu powstania po dzień dzisiejszy – z jego nowymi możliwościami i ofertą na miarę XXI wieku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Cargo weszło w spór zbiorowy; koszt postulatów to 120 mln zł PKP Cargo weszło w spór zbiorowy; koszt postulatów to 120 mln zł
Następny artykuł Wróciły pociągi na trasę Kraków – Zakopane Wróciły pociągi na trasę Kraków – Zakopane