Pracowite lato strażników kolejowych

Pracowite lato strażników kolejowych

17 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Patrole na dworcach, na peronach i w pociągach, specjalne grupy cywilnych wywiadowców, monitoring, współpraca z innymi służbami – tak funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei (SOK) dbają o bezpieczeństwo podróżujących. Tylko w ostatnim dniach ujęli siedmiu złodziei - poinformowała w piątek rzeczniczka służby.

Fot. PKP PLK

– Ostatnio funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w Warszawie ujęli sprawcę kradzieży aparatu fotograficznego i telefonu komórkowego. Sprawca wyjął je z plecaka poszkodowanego na dworcu, kiedy ten drugi na chwilę nie zachował ostrożności. W ustaleniu rysopisu kieszonkowca  pomógł monitoring. Funkcjonariusze namierzyli i ujęli złodzieja – poinformowała rzeczniczka.

W wakacje, kiedy rośnie natężenie ruchu pasażerskiego na dworcach, peronach i w pociągach pojawia się więcej patroli. Funkcjonariuszy mundurowych wspomagają koledzy ubrani po cywilnemu. Niewyróżniający się w gronie podróżnych wywiadowcy są skutecznym rozwiązanie w walce ze złodziejami, który myślą, że są niezauważeni w tłumie. Dzięki nim pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie i bez kłopotów dojechać do celu.

Natomiast na stacji Ostrów Wielkopolski poprosił patrol SOK o interwencję kierownik pociągu relacji Świnoujście - Kraków. Pociągiem podróżował mężczyzna, który zabrał innemu telefon leżący na stoliku, po czym ukrył się w toalecie. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol, który ujął złodzieja, a telefon oddał poszkodowanemu.

Innym razem katowiccy SOK-iści zostali wezwani do kradzieży walizki. Poszkodowany oszacował wartość jej zawartość na 5 tys. zł. Po namierzeniu sprawcy i krótkim pościgu ujęli sprawcę.Jak ustalili SOK-iści z Poznania w pociągu relacji Warszawa - Szczecin podróżował sprawca kradzieży laptopa. Dzięki szybkiej akcji złodziej wpadł w ręce funkcjonariuszy, kiedy znajdował się w jednym z przedziałów. Skradziony komputer wrócił do prawowitego właściciela.

Dzięki funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei przez sześć miesięcy w całej Polsce spadła liczba kradzieży na szkodę podróżnych przy jednoczesnym wzroście wykrywalności. Od początku roku SOK ujęła 20 sprawców kradzieży dokonanych na szkodę podróżnych.