Jesienią utrudnienia na linii Okęcie-Czachówek

Jesienią utrudnienia na linii Okęcie-Czachówek

28 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku zaczną się utrudnienia w ruchu na linii Warszawa Okęcie - Czachówek Południowy. Z powodu rozpoczynanej jesienią modernizacji tej trasy pociągi będą jeździć jednym torem. Prace powinny się skończyć wiosną 2017 roku.

Fot. Rafał Wilgusiak

Według zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w ciągu miesiąca rozpoczęcia robót torowych trzeba się spodziewać na Okęciu, a pod koniec roku w Piasecznie i Czachówku.  Nie wyklucza się wydłużenia pociągów, żeby pomieścić wszystkich podróżnych.  

Według informacji Gazety w Radomiu nie wiadomo jeszcze, gdzie w Warszawie będą wysiadać pasażerowie z linii radomskiej podczas modernizacji oraz po jej zakończeniu. Może to być nadal stacja Warszawa Śródmieście i innych stacje linii średnicowej albo planowany nowy Dworzec Główny niedaleko pl. Zawiszy.

Zdaniem Michała Mochockiego z PKP PLK linia nr 8 jest najważniejsza dla obsługi południowej części aglomeracji warszawskiej i pociągów dalekobieżnych w stronę Kielc czy Krakowa. Dworzec w Piasecznie ma stać  się najważniejszym punktem przesiadkowym w tym rejonie. Przedstawiciel PKP PLK przypomniał, że linia średnicowa pozostanie wąskim gardłem nawet po jej modernizacji, planowanej w najbliższych latach.

Jeszcze w tym roku spółka PKP PLK ogłosi dwa następne przetargi na modernizację odcinków Czachówek - Warka i Warka - Radom. Wykonawcy mają być wybrani latem 2016 r., w kolejnym roku przygotują projekty zaś budowa powinna się zacząć na przełomie 2017 i 2018 r. W ciągu dwóch lat m.in. poszerzony ma być most kolejowy nad Pilicą oraz dobudowany drugi tor przed Radomiem. Wtedy dopiero pociągi na linii do Radomia staną się konkurencją dla połączeń autobusowych, które 100 km pokonują już teraz drogą ekspresową.