Spada zainteresowanie leasingiem taboru kolejowego

Spada zainteresowanie leasingiem taboru kolejowego

28 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Według najświeższych danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu, w I półroczu 2015 roku o 3,4 proc. spadła wartość umów leasingu dotyczących samolotów, statków i taboru kolejowego.

Fot. Dominik Skudlarski

Wyniki ogłoszone przez Związek Polskiego Leasingu po I półroczu pokazują, że branża leasingowa odnotowała 13,2 proc. wzrost wartości nowych kontraktów, dzięki sfinansowaniu aktywów o łącznej wartości niemal 24 mld zł. Leasing jest głównym, obok kredytu zewnętrznym źródłem inwestycji pracujących w gospodarce.

Nie dotyczy to jednak inwestycji w tabor kolejowy, statki i samoloty.  W tej grupie towarowej zanotowano spadek o 3,4 proc. Łączna wartość zawartych umów wyniosła 349,5 mln zł, wobec 361,8 mln zł w I półroczu 2014 r. W przypadku leasingu wyłącznie taboru kolejowego zawarto kontrakty na sumę 101,8 mln zł. To o 47 proc. mniej niz w I połowie 2014 roku, gdy w leasing przekazano tabor wartości  192,9 mln z. Niewielke znaczenie ma fakt, że rok wcześniej na taką kwotę złożyły się transakcje zawarte przez 12 firm zaś w tym roku jedynie 11.

Według Marcina Nieplowicza, dyrektora ds. statystyki i monitorowania rynku ZPL, dynamika rynku leasingu w 2015 roku będzie zgodna z oczekiwanym wzrostem inwestycji prywatnych, szacowanym przez Związek Polskiego Leasingu na 9,6 proc.