PKP Cargo: wznowienie rozmów w środę o 16.00 (aktualizacja)

PKP Cargo: wznowienie rozmów w środę o 16.00 (aktualizacja)

28 lipca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęte  o godzinie 11. rozmowy przedstawicieli związków zawodowych działających w PKP Cargo z zarządem spółki zakończyły się bez rezultatu. Wznowienie dialogu zaplanowano na środę o godzinie 16.00. Związkowcy zamierzają nocować w siedzibie PKP Cargo.

Fot. FZZK

Rozpoczęte o godzinie 11 rozmowy przedstawicieli związków zawodowych działających w PKP Cargo z zarządem spółki zakończyły się bez rezultatu. Wznowienie dialogu zaplanowano na środę o godzinie 16.00. Związkowcy zamierzają nocować w siedzibie PKP Cargo. Pierwsza sesja rozmów rozpoczęta o 11.00 zakończyła się godzinę później. Kolejna tura, zaplanowana na 14.30 rozpoczęła się niecały kwadrans później i trwała około 25 minut.

Według informacji przekazanej przez Federację Związków Zawodowych Pracowników PKP, mimo wsparcia zarządu PKP Cargo przez prezesa PKP SA Jakuba Karnowskiego, rozmowy zakończyły się wyjściem przedstawicieli spółki. Dziennikarze, którzy pojawili się w warszawskiej siedzibie spółki przy ul. Grójeckiej 17 nie mieli możliwości usłyszeć o czym rozmawiano, gdyż zarząd PKP Cargo nie zgodził się na obecność dziennikarzy.

Około 15.30 w sali byli już tylko związkowcy. Według nieoficjalnych informacji, początkowa postawa zarządu PKP Cargo sprawiła,że reprezentacji strony społecznej usztywnili swoje wyjściowe stanowisko i twardo domagają się podwyżki w wysokości 250 zł dla każdego pracownika.

W komunikacie przekazanym we wtorek o godz.19.00 Henryk Grymel z NSZZ Solidarność występując w imieniu komitetu protestacyjno- strajkowego stwierdził, że związkowcy są gotowi do podjęcia rozmów o każdej godzinie, także w nocy.

 - Chcemy zaznaczyć: po pierwsze – nie mówimy o okupacji. Dla nas od godziny 11 trwają rozmowy i trwać będą tak długo, jak długo zarząd spółki nie przedstawi propozycji poważnie traktującej pracowników. Po drugie – nieprawdą są stwierdzenia, że związki zawodowe zerwały negocjacje. W sali C budynku przy ulicy Grójeckiej, znajduje się kilkanaście osób. Jesteśmy tutaj dla pracowników naszej spółki i jesteśmy gotowi prowadzić negocjacje tak długo, jak będzie to potrzebne. Jutro oczekujemy na wznowienie przez zarząd PKP Cargo rozmów.  Czekamy na Panów w Sali C/D. Liczymy też na to, że przedstawione propozycje będą mogły zostać przez stronę społeczną potraktowane poważnie, a nie jako zabawny żart tabelek exela - stwierdził Henryk Grymel.
 

- Domagamy się 250 złotych netto podwyżki wynagrodzenia dla wszystkich pracowników spółki PKP CARGO. Ciężko pracujemy na zyski spółki, którymi zarząd tak chętnie się chwali. W ramach Programów Dobrowolnych Odejść, zwanych „optymalizacją zatrudnienia” odeszło ponad 4000 osób. W wielu zakładach po prostu nie ma kto pracować. Zmniejszenie liczby pracowników sprawia, że inni muszą pracować jeszcze ciężej - dodał przedstawiciel strony związkowej.