SOK: złapano sprawców dewastacji kabli telekomunikacyjnych

SOK: złapano sprawców dewastacji kabli telekomunikacyjnych

07 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dwa przypadki przygotowań do kradzieży kabli telekomunikacyjnych ujawniła w ostatnich dniach Straż Ochrony Kolei. Do pierwszego zdarzenia doszło na Śląsku, drugie zaś miało miejsce na Pomorzu. 

Fot. SOK

W czwartek na szlaku Miedwiecko – Reptowo, położonym na obszarze działania Komendy Regionalnej SOK w Szczecinie, doszło do kolejnej kradzieży kabla telekomunikacyjnego. Kabel został punktowo odkopany z ziemi, a następnie przecięty. Przy jednej z końcówek kabla ujawniono podłączoną sondę od zasilacza niskiego natężenia prądu stałego.

Na miejscu zdarzenia SOK-iści zabezpieczyli magnetometr, 6-metrową linkę metalową, piłkę do metalu akumulatorową, piłkę ręczną do metalu, dwa brzeszczoty, szpadel, dwa osobiste alarmy przenośne, scyzoryk, klucz płaski, dwa plecaki oraz rękawiczki robocze. Tak sprawcy przygotowali się do kradzieży. W niecnym procederze przeszkodzili im funkcjonariusze SOK z Komendy Regionalnej w Szczecinie. Sprawcy wpadli na gorącym uczynku i trafili w ręce policjantów z Komendy Powiatowej w Stargardzie Szczecińskim.

Dwa dni wcześniej na szlaku Tworóg - Borowiany funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Tarnowskich Górach prowadzili działania pod kryptonimem "Kolej". Wtedy to odkryli wykopany z ziemi kabel telekomunikacyjny. Sprawcy dokonali zuchwałej kradzieży, wycinając prawie 50 metrów kabla. Na miejscu zdarzenia patrol zabezpieczył łącznie 50 metrów przewodów. Nieopodal SOK-iści odnaleźli łopatę i piłę do cięcia metalu. W pobliżu miejsca kradzieży zaparkowane były dwa samochody – VW Passat i VW Polo, którymi sprawcy przyjechali na obszar kolejowy. Funkcjonariusze SOK i Policji w Tworogu urządzili zasadzkę, w wyniku której ujęli sprawców.

Złodzieje muszą liczyć się z tym, że za uszkodzenie linii kolejowej, zakłócenie pracy urządzeń zgodnie z art. 254 a k.k. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.