Cargotabor w Toruniu jednak będzie działać

Cargotabor w Toruniu jednak będzie działać

18 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Należąca do PKP Cargo toruńska spółka Cargotabor nie zostanie zamknięta. Taką informację przekazał Artur Jeziorowski, prezes PKP Cargotabor wicemarszałkowi sejmu Jerzemu Wenderlichowi. Przed miesiącem PKP Cargo informowała, że z końcem lipca 107 osób odejdzie z Cargotabor w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Fot. PKP Cargo

Jak informowała w swojej interpelacji posłanka Anna Sobecka jeszcze 1 stycznia 2015 roku zakład zatrudniał 130 pracowników. W lutym 2015 roku 30 pracowników zostało delegowanych do Sekcji Bydgoszcz  Północnego Zakładu PKP Cargo. Według informacji podanych przez posłankę, grupa ta została „przekonana" do wzięcia urlopów bezpłatnych w zakładzie w zamian za umowy na czas określony do końca 2015 roku w sekcji Bydgoszcz. Następnie delegowano kolejną grupę 26 pracowników, którym miały być proponowane podobne warunki. 

W  odpowiedziach na składane przez  posłów Annę Sobecką i Zbigniewa Girzyńskiego interpelacje w sprawie przyszłości Cargotabor odpowiadali wymijająco przedstawiciele Minsterstwa Infrastruktury tłumacząc, że rząd nie ma wpływu na działania prywatnej spółki .

W najnowszej odpowiedzi z 10 sierpnia przygotowanej dla posła Girzyńskiego Sławomir Żałobka, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury napisał, ze zmieniające się otoczenie gospodarcze wymusza na każdym podmiocie, w tym również na toruńskiej spółce konieczność ciągłego dostosowywania się do sytuacji na rynku. 

Wiceminister dodał,  że rozumie  trudną sytuację osób, których mogą dotknąć skutki podejmowanych przez Zarząd PKP Cargotabor działania związanych z optymalizacją zatrudnienia. Stwierdził jednak, że resort nie posiada „instrumentów  prawnych umożliwiających wykonywanie indywidualnych działań nadzorczych wobec tej spółki oraz jej właściciela lub wydawanie wiążących poleceń dotyczących bieżącego zarządzania tymi podmiotami” . Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP Cargo potwierdził, że toruński zakład nie będzie likwidowany.

PKP Cargotabor, której właścicielem jest PKP Cargo zajmuje się naprawą wagonów , głównie dla na rzecz swojego właściciela. Obecnie zatrudnia 70 osób.