PKP w styczniu 2016 uruchomi wi-fi na 120 dworcach

PKP w styczniu 2016 uruchomi wi-fi na 120 dworcach

20 sierpnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP ogłosiły przetarg na uruchomienie i utrzymanie bezprzewodowego dostępu do Internetu na swoich dworcach. Usługa ma zostać uruchomiona 1 stycznia 2016 roku na 155 dworcach. Czteroletni kontrakt daje PKP prawo do rozszerzenia usługi co roku o kolejnych pięć dworców Premium i 20 dworców Standard.

Fot. t-mobile-trendy.pl

Oznacza to, że na koniec kontraktu w 2020 roku liczba dworców zapewiających dostęp do internetu może sięgnąć 255.
W pierwszym etapie  w dniu uruchomienia usługi czyli 1 stycznia 2016 roku internet bezprzewodowy ma być dostępny na  120 dworcach z już uruchomioną usługą WiFi, w tym trzech dworcach wraz z peronami (Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście oraz Katowice Główne). Drugi etap do 1 stycznia 2017 r. obejmie swoim zasięgiem 35 dodatkowych dworców.

Na dworcach klasy Standard ma być zapewnione  łącze o przepustowości 10/5 Mb/s. Dystrybucję sygnału WiFi do pasażerów zapewniać mają dwa punkty dostępowe gwarantujące dostęp do usługi przy kasach i w strefach poczekalni dla maksimum 200 urządzeń pasażerów.
Na dworcach klasy Premium mają działać  łącza o przepustowości 50/25 Mb/s. Dystrybucję sygnału muszą zapewniać co najmniej dwa punkty dostępowe gwarantujące zasięgi na 98 proc. powierzchni dworców oraz w przypadku dworców Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście oraz Katowice Główne również na 98 proc. powierzchni peronów.

Usługa będzie dostępna dla pasażerów wyłącznie po zaakceptowaniu regulaminu wyświetlanego na stronie startowej. Dostawca ma ograniczyć  dostęp do stron prezentujących treści zabronione  (np. pornograficzne) oraz zagwarantować wszelkie mechanizmy bezpieczeństwa.

PKP chce dowolnym momencie świadczenia usługi  dołączyć do sieci zewnętrzny Adserwer, co umożliwi prezentowanie reklam i treści marketingowych dostarczanych przez PKP.  Przez cały okres świadczenia usługi zwycięzca przetargu będzie zobowiązany utrzymywać dostępność usługi na poziomie 99,5 proc. za wyjątkiem przypadków braku zasilania wynikajacego z winy PKP.

Oferty będą przyjmowane do 10 września. Wadium ustalono na 240 tys. zł, co oznacza wartość kontraktu wyceniono na co najmniej 8 mln zł.