Wygodniejsza podróż na trasie Szczecin-Gryfino

Wygodniejsza podróż na trasie Szczecin-Gryfino

01 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od nowego roku szkolnego na linii Szczecin-Gryfino pasażerowie pojadą zmodernizowanymi składami EN57AL. Pierwszy z nich wyruszył w trasę już w poniedziałek 31 sierpnia.

Fot. wzp.pl

Od 1 września 2015 r. osoby podróżujące tą linią będą korzystały już z trzech gruntownie zmodernizowanych pojazdów wyposażonych w klimatyzowane przedziały pasażerskie, wifi, nowoczesne, wygodne fotele, zamknięte obiegi wodno-kanalizacyjne. Pojazdy są również przyjazne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

– To pierwszy krok do pełnej modernizacji taboru obsługującego linię 273. Od jutra 30% połączeń będzie się odbywało za pomocą odnowionych pociągów. Województwo systematycznie realizuje plan modernizacji taboru kolejowego – dziś to już 70% całego taboru. Trzy EN-y, które wyjadą na tory trasy Szczecin-Gryfino są kolejnym etapem tego działania. Do końca roku odbierać będziemy kolejne maszyny  i wkrótce na trasie pojawi się więcej nowoczesnych i wygodnych pojazdów – mówił marszałek Olgierd Geblewicz na Dworcu Głównym w Szczecinie.

Na spotkaniu obecny był także burmistrz Gryfina Mieczysław Sawaryn, który podkreślał, jak ważna to inwestycja dla społeczności lokalnej – Przyjechałem tu "starym" pociągiem, wrócę zmodernizowanym. To dla nas wielka radość. Z pewnością ucieszy młodzież szkolną i osoby pracujące, które podróżują między Szczecinem i Gryfinem.

- Najważniejsi są pasażerowi, to inwestycja dla nich – mówił Zygmunt Dziewguć, przewodniczący Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Oddawane teraz do eksploatacji pociągi to trzy pierwsze z dziesięciu EN-ów, które województwo zakupiło w  2014 r. od Przewozów Regionalnych. Używane pojazdy poddawane są gruntownej modernizacji, która potrwa do 2016 roku. Zmodernizowane pojazdy zasilą park taborowy obsługujący linie:

  • Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn,
  • Szczecin – Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski,
  • Szczecin – Świnoujście,
  • Szczecin – Stargard Szczeciński – Choszczno – Krzyż

Na początek na linii do Gryfina,  zmodernizowany tabor będzie obsługiwał 7 par połączeń.