Koleje Wlkp. chcą kupić cztery nowe szynobusy

Koleje Wlkp. chcą kupić cztery nowe szynobusy

14 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Wielkopolskie pod koniec sierpnia złożyły wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 zakupu czterech spalinowych zespołów trakcyjnych.

Koleje Wlkp. chcą kupić cztery nowe szynobusy
Fot. Koleje Wlkp.

Informacje taką podał Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Kolei Wielkopolskich, podczas niedawnej "Debaty z Kurierem", poświęconej wykorzystywaniu środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w rozwiązaniu problemów branży transportowej.

Szef poznańskiego przewoźnika samorządowego wyjaśnił, że na liniach, które są po naprawie głównej i umożliwiają jazdę z większymi prędkościami liczba pasażerów wzrosła tak bardzo, że pojawiły się kłopoty taborowe. Dlatego zapadła decyzja o szybkim zakupie czterech spalinowych ZT, aby móc obsłużyć zwiększony ruch pasażerów. Obecnie Koleje Wielkpolskie dysponują trzema zespołami Link wyprodukowanym z bydgoskiej Pesy.

Prezes Wilkanowicz przypomniał, że na inwestycje kolejowe w nowym Wielkopolskim RPO przeznaczono 194 mln euro, a w tym prawie 97 mln euro będzie skierowane na naprawy linii. Koleje Wielkopolskie przygotowały też plany rozbudowy za 30 mln euro zapleczy utrzymania sieci i o to także będą wnioskować o środki z RPO. Jedną z koncepcji ułatwiającej rozliczenie tej inwestycji  jest wydzielenie działalności związanej z utrzymaniem sieci z Koleje Wielkopolskie do spółki celowej, która zostałaby odbiorcą środków np. na budowę zapleczy sieci.