Opolskie inwestuje w młode kadry, PLK prekursorem

Opolskie inwestuje w młode kadry, PLK prekursorem

14 września 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przedstawiciele 50 firm oraz dyrektorzy 55 szkół zawodowych przyjęli zaproszenie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji, by wspólnie porozmawiać o współpracy biznesu i edukacji, a przede wszystkim o stażach i praktykach zawodowych uczniów techników i zawodówek. Jedną z firm, które przetarły ten szlak są PKP Polskie Linie Kolejowe.

Opolskie inwestuje w młode kadry, PLK prekursorem
Fot. umwo.opole.pl

Spotkanie zatytułowane „BIZ - EDU – KOLAB” odbyło się 10 września w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym w Opolu, w ramach projektu „Szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”- A wszystko po to, by – jak wyjaśniał Adam Koj, kierownik projektu – młody człowiek uczęszczający do szkoły o profilu zawodowym miał jak najpełniejszy kontakt z fachem, w którym się kształci, a pracodawca w pełni wykwalifikowanego fachowca.

Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach, relacjonowała, iż jej placówka ściśle współpracuje z dwoma firmami – Intersilesią i Adamietz.

– Ważne, że ci przedsiębiorcy chcą z nami rozmawiać. Dzięki temu wiemy, jaki rodzaj specjalizacji zawodowej jest im potrzebny. Uczeń w naszej szkole zdobywa konkretny zawód, a dodatkowo jeszcze takie umiejętności takie jak np. obsługa wózków widłowych, potrzebna u pracodawcy – mówiła.

W krapkowickim Multiserwisie gdzie praktyki zawodowe odbywa co roku ok. 30 uczniów z trzech szkół zawodowych (krapkowickiej, opolskiej i zdzieszowickiej), uczniowie otrzymują od pracodawcy stypendia za wyniki w nauce (do 500 zł miesięcznie) oraz za piątki z języka obcego (70 zł). Firma świadczy usługi zagranicznym kontrahentom i w ten sposób zachęca, by pracownik potrafił się za granicą porozumieć. Młodzi praktykanci otrzymują też darmowe śniadanie, zwrot kosztów zakupu biletów do teatru. A ponieważ zakład ma rozległe kontakty poznają - w trakcie organizowanych wyjazdów służbowych - nowoczesne materiały i technologie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku utworzył niedawno kierunek technik transportu kolejowego, bo takie było zapotrzebowanie spółki PKP PLK. Uczniowie mogą otrzymać stypendia naukowe już od średniej ocen 3,5 , ale muszą zadeklarować, że odpracują w firmie co najmniej dwa lata.

Wielu pracodawców w trosce o przyszłe kadry wyposaża szkoły w pracownie nauki zawodu, przekazuje linie technologiczne, a nawet samochody (dla przyszłych mechaników), ich fachowcy spotykają się z młodzieżą. Coraz też więcej firm kusi młodych stypendiami, wyjazdami zagranicznymi, pakietami socjalnymi.

Fachowcy nie biorą się znikąd – stwierdziła szefowa kadr jednego z opolskich zakładów.