PKP PLK zmodernizuje linię Jaworzno Szczakowa - Trzebinia

PKP PLK zmodernizuje linię Jaworzno Szczakowa - Trzebinia

24 września 2015 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Polskie Linie Kolejowe ogłosiły w środę, 23 września,  postępowanie przetargowe na modernizację odcinka linii Jaworzno Szczakowa – Trzebinia na trasie Katowice – Kraków. To kolejny, po miliardowym przetargu na GSM-R, przetarg zarządcy infrastruktury i element Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych. Zastosowanie przetargu ograniczonego ma pozwolić na wybranie sprawnych i dobrze przygotowanych wykonawców i terminową realizację zadania. 

Fot. PKP PLK

Przetarg dotyczy odcinka dwutorowej linii kolejowej pomiędzy Jaworznem Szczakową a Trzebinią na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. To ważna trasa leżąca na międzynarodowym korytarzu E 30 łączącym Polskę od Niemiec po Ukrainę. 

-Projekt realizujemy w ramach unijnego instrumentu finansowego „Łącząc Europę”, który zapewni finansowanie modernizacji linii Katowice – Kraków. PLK w latach 2016 - 2023 zrealizuje inwestycje o wartości 67 mld zł – poinformował Marcin Mochocki ,członek zarządu ds. realizacji inwestycji w PKP PLK.

Zaplanowane prace dotyczą torów na stacjach i szlakach, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Także obiekty inżynieryjne mosty i wiadukty są objęte robotami. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych wraz z budową dróg objazdowych ma poprawić poziom bezpieczeństwa na styku toru i drogi. 

Po zakończeniu prac skróci się czas przejazdu, gdyż pociągi będą mogły jechać z prędkością do 160 km/h.