Newag: 10 mln zł dotacji na projekt towarowej lokomotywy wielosystemowej

Newag: 10 mln zł dotacji na projekt towarowej lokomotywy wielosystemowej

25 września 2015 | Autor: AM | Źródło: Newag
PODZIEL SIĘ

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje kwotą 10 mln zł projekt budowy prototypu wielosystemowej lokomotywy dla ciężkich składów towarowych.  Projekt nowosądeckiej spółki jest wśród 20 wybranych w konkursie programu „Demonstrator” , jednego z pierwszych finansowanych w nowej perspektywie budżetowej UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Fot. Mikołąj Manowski

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki pierwszego konkursu w ramach Poddziałania 1.1.2 POIR „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej”, tzw. „Demonstratora”. Dofinansowanie otrzyma 20 spośród 122 projektów zgłoszonych w konkursie.

Wśród wybranych znalazł się projekt Newagu "Pierwsza w Europie polska sześciosiowa elektryczna lokomotywa wielosystemowa dla ciężkich składów towarowych zgodna z TSI"  - poinformowało  w czwartek biuro prasowe spółki. Projekt Newagu jest wśród trzech projektów, które otrzymały maksymalną liczbę 18 punktów. Dzięki wsparciu z NCBR w wysokości ok. 10 mln zł, Newag będzie mógł przetestować nowatorskie rozwiązania, których celem jest transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do gospodarki. Całkowity koszt projektu to 27,2 mln zł. Spółka wnioskowała o dofinansowanie w kwocie 10,9 mln zł.

-Za około trzy lata będziemy dysponowali pierwszą w Europie sześciosiową, wielosystemową lokomotywą elektryczną dla ciężkich składów towarowych, zgodną z TSI - poinformował Dawid Szkucik, autor projektu. Obecnie Newag ma w swojej ofercie sześciosiowe lokomotywy Dragon, dla których średni współczynnik niezawodności wynosi dzisiaj 99,6%.

W ramach konkursu wpłynęły 122 wnioski o dofinansowanie projektów na łączną kwotę 1 mld 342,1 mln zł. Wnioskodawcy z sektora dużych przedsiębiorstw złożyli 39 wniosków na kwotę 632,4 mln zł.

Konkurs programu „Demonstrator” jest jednym z pierwszych w nowej perspektywie finansowej UE w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Na wsparcie prac B+R przedsiębiorstw związanych z wytworzeniem instalacji pilotażowych i demonstracyjnych NCBR przeznaczył 500 mln zł, z czego 280 mln zł w pierwszych, rozstrzygniętym właśnie konkursie. Wyniki drugiego spodziewane są w grudniu 2015 roku.   Zgodnie z regulaminem NCBiR na wsparcie dla dużych przedsiębiorstw może przeznaczyć 100 mln zł, w tym dla projektów zlokalizowanych w województwie innym niż mazowieckie: 90,5 mln zł.