Pociągi Pendolino przejechały w Polsce 5 milionów kilometrów

Pociągi Pendolino przejechały w Polsce 5 milionów kilometrów

13 października 2015 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Pociągi dużych prędkości Pendolino Alstom, eksploatowane przez PKP Intercity pokonały po polskich torach 5 milionów kilometrów. Oddane do użytku w grudniu 2014 roku, należące do PKP Intercity Pendolino są pierwszymi pociągami dużych prędkości w Polsce. Obecnie pociągi kursują pomiędzy kluczowymi obszarami metropolitalnymi w kraju.

Fot. Alstom

– Z zadowoleniem obserwujemy “efekt Pendolino”, który przyciąga pasażerów do kolei i sprawia, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy przewieźliśmy ponad 2,8 mln pasażerów. Teraz skupiamy się na dotarciu do nowych rynków poprzez wydłużenie tras kursowania pociągów do Rzeszowa, Bielska Białej i Gliwic, co nastąpi w połowie grudnia – mówi Jacek Leonkiewicz, prezes zarządu PKP Intercity.

Od początku działalności komercyjnej Pendolino, Alstom - jako opiekun utrzymania floty zabezpieczył pełną dostępność pociągów. Ich utrzymanie prowadzone jest w Centrum Serwisowym Alstom na Olszynce Grochowskiej w Warszawie. Hala serwisowa wyposażona w najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, obejmuje trzy tory utrzymaniowe oraz dwa tory naprawcze, mogące obsługiwać 7-wagonowe pociągi. W obiekcie znajdzie się również magazyn części zamiennych oraz automatyczna myjnia dla pociągów.

– Alstom jest dumny z sukcesu projektu w Polsce, dla którego dostarczyliśmy pociągi, zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy zaplecze techniczne oraz rozpoczęliśmy 17-letni serwis pojazdów – powiedział Nicolas Halamek, dyrektor zarządzający Alstom Transport w Polsce.

Na całym świecie sprzedanych zostało już ponad 500 składów Pendolino, które pokonały ponad 700 mln kilometrów. Dziś Pendolino przekracza siedem europejskich granic i kursuje w 14 krajach na całym świecie: we Włoszech, Austrii, Niemczech, Chinach, Czechach, Finlandii, Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł
Następny artykuł Z Opola do Częstochowy znów będą jeździły pociągi Przewozów Regionalnych? Z Opola do Częstochowy znów będą jeździły pociągi Przewozów Regionalnych?