Kujawsko - Pomorskie zamówiło szóstego ELF-a

Kujawsko - Pomorskie zamówiło szóstego ELF-a

19 października 2015 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Bydgoska Pesa zawarła z Kujawsko - Pomorskim Urzędem Marszałkowskim umowę na dostawę elektrycznego zespołu trakcyjnego ELF. To szósty tego typu pojazd zakupiony przez samorząd województwa do obsługi połączeń regionalnych.

Fot. Pesa

Pod kontraktem podpisy złożyli: w imieniu samorządu województwa marszałek Piotr Całbecki i Sławomir Kopyść, członek zarządu, a ze strony producenta Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

–  Pojazdy, które już kursują w ramach projektu BiT-City oceniamy bardzo wysoko zarówno pod względem wskaźników sprawności, czasów przejazdu, jak i komfortu podróżnych – mówi Waldemar Bachmatiuk, dyrektor kujawsko - pomorskiego oddziału Przewozów Regionalnych. –  Elfy przyczyniły się do podwojenia potoków pasażerskich na trasie Bydgoszcz - Toruń, a najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak się spisują, jest nasz zamiar pozyskania czterech kolejnych składów – dwóch w 2016 i dwóch kolejnych w 2017 roku. 

W myśl umowy Pesa dostarczy do końca czerwca 2016 roku czteroczłonowy elektryczny zespół trakcyjny wraz z usługą serwisowania przez 5 lat. Elf będzie posiadał 200 miejsc siedzących (w sumie zabierze do 430 pasażerów), zostanie wyposażony m.in. w wi-fi, windy dla osób niepełnosprawnych, miejsce na rowery. Elf produkowany od 2010 roku przez Pesa dla wielu polskich województw jest jednym z najbezpieczniejszych pojazdów szynowych na świecie, Został bowiem zaprojektowany i zbudowany zgodnie z czterema scenariuszami zderzeniowymi, zatem spełnia wymagania normy PN-EN 15227 – najostrzejszej w zakresie wytrzymałości w przypadku kolizji. Wartość kontraktu (pojazdy plus utrzymanie) to 16,2 mln zł netto.

Eksploatacja Elfów na trasie Bydgoszcz – Toruń jest jednym z filarów dużego projektu BiT-city, na który składa się też kontrakt dotyczący dostawy tramwajów Swing.