Koleje Śląskie wjadą do Bohumina

Koleje Śląskie wjadą do Bohumina

19 października 2015 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Honorowanie wybranych biletów Kolei Śląskich na terenie województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj) i możliwość planowania tanich podróży kolejowych po całych Czechach – to najważniejsze korzyści wynikające z porozumienia pomiędzy śląskim przewoźnikiem a największą spółką kolejową naszych południowych sąsiadów.

Fot. Patryk Farana

Koleje Śląskie podpisały umowę ze spółką Koleje Czeskie (České Dráhy), dotyczącą m.in. współpracy w zakresie transgranicznych przewozów kolejowych na przejściach granicznych Chałupki – Bohumin i Cieszyn – Czeski Cieszyn. Spowoduje to, że część pociągów, które dotychczas swój bieg kończyły w Chałupkach lub Wodzisławiu Śląskim będzie dojeżdżać do stacji w Bohuminie. ČD kursujące do tej pory na trasie Frydek-Mistek (Frýdek-Místek) – Czeski Cieszyn (Český Těšín) wydłużą relację pociągów na tej trasie do Cieszyna.

– To względnie niewielka zmiana w ruchu kolejowym, ale potencjalnie duża korzyść dla pasażerów. Spośród naszej oferty dwa bilety będą honorowane w pełni na terenie województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj), dwa kolejne częściowo, do pozostałych biletów wystarczy dokupić „przejściówkę”. Mocno upraszczając, będzie to więc taka oferta jak w hipermarkecie – dwa regiony w cenie jednego – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. – Wierzymy, że pozytywnie wpłynie to na współpracę i ruch turystyczny pomiędzy województwem śląskim a jego południowym odpowiednikiem – dodaje.

Połączenie do Bohumina umożliwi także szybkie przesiadanie się na pociągi czeskiego przewoźnika i tym samym planowanie sprawnej i taniej podróży kolejowej do innych miast, m.in. Pragi, Brna, Ostrawy i Ołomuńca.

– Będziemy promowali konkretne czeskie miejscowości, zarówno przygraniczne, jak i bardziej odległe miasta o charakterze turystycznym, np. Pragę. Do tych miast będzie można dojechać pociągami Kolei Śląskich i południowego partnera. Z kolei miasta naszego województwa w ten sam sposób mają być promowane na terenie Czech –  mówi Wojciech Dinges. – Przeprowadziliśmy analizy rynkowe, z których wynika, że w bardzo wielu przypadkach nasza oferta będzie korzystniejsza, zarówno od kolejowej konkurencji, jak i komunikacji autobusowej oraz samochodowej – dodaje Dinges.

Koleje Czeskie będą honorować cztery typy biletów Kolei Śląskich: na terenie całego województwa morawsko-śląskiego (Moravskoslezský kraj) będą to bilety sieciowe imienne dobowe (nieograniczona liczba przejazdów w pociągach KŚ i ČD) oraz weekendowe (SilesiaWeekend). Bilety rodzinne (Bilet Rodzinny) oraz dla seniorów (Senior 65+) będą honorowane częściowo, tj. do miejscowości przygranicznych, czyli do Bohumina i Czeskiego Cieszyna. W wypadku pozostałych elementów oferty przewozowej, wystarczy dokupić bilet-przejściówkę w cenie 2 zł dla osoby dorosłej i 1 zł dla dziecka. Szczegóły oferty niebawem dostępne będą na stronie internetowej 0.

Przez cały tydzień do Bohumina będą kursowały cztery pociągi – dwa z Katowic (godziny odjazdu 9.54 i 14.24) przez Rybnik i Wodzisław Śląski i dwa kolejne z Raciborza (godziny odjazdu 7.53 i 13.40). Kolejne cztery pociągi zapewnią pasażerom powrót z Bohumina do Raciborza i Katowic.

– Zdajemy sobie sprawę, że oferta połączeń jest w tym momencie dość ograniczona, ale tylko na tyle nas stać. Jeśli zainteresowanie będzie duże i będziemy mieli takie możliwości ekonomiczno-organizacyjne, to postaramy się ją rozszerzyć – mówi specjalista ds. oferty przewozowej i obiegów z Kolei Śląskich Jakub Gabrysiak.