W Krakowie policjanci trenowali jazdę tramwajem na symulatorze

W Krakowie policjanci trenowali jazdę tramwajem na symulatorze

24 października 2015 | Źródło: MPK Kraków
PODZIEL SIĘ

Kilkunastu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Krakowie trenowało jazdę… tramwajem na symulatorze, który MPK na okres dwóch tygodni wypożyczyło z Instytutu Pojazdów Szynowych Politechniki Krakowskiej. Dzięki szkoleniu policjanci mogli na własnej skórze przekonać się, na czym polega prowadzenie tramwaju, w tym m.in. o tym, jak trudno jest zatrzymać ważący ok. 30 ton wagon.

Fot. mpk.krakow.pl

Zdobyte umiejętności policjanci będą mogli wykorzystać w sytuacjach, gdy na krakowskich ulicach dochodzi do wypadku czy kolizji z udziałem tramwaju i trzeba wyjaśnić przyczynę i przebieg zdarzenia. W przyszłości MPK planuje zorganizować szkolenie dla policjantów w prawdziwych tramwajach.

Przypomnijmy, że MPK do 22 października wykorzystywało symulator do szkolenia kandydatów na motorniczych. Symulator został wyposażony w program "Instruktor", który daje możliwość trenowania prowadzenia tramwaju w różnych sytuacjach drogowych i atmosferycznych, m.in. w warunkach słabej widoczności - we mgle, czy też gdy zapada zmrok. Była też możliwość konfiguracji infrastruktury oraz symulowania usterek pojazdu. Symulator dał także okazję do jazdy przez odwzorowane krakowskie skrzyżowania i pętle, a także pokazywał skutki zderzenia z innym tramwajem.