Pesa nagrodzona za eksportowy sukces

Pesa nagrodzona za eksportowy sukces

24 października 2015 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Producent taboru szynowego z Bydgoszczy został wyróżniony tytułem „Stabilny Lider Eksportu” oraz uplasował się na trzecim miejscu w kategorii „Najdynamiczniejsze wejście na rynek” w plebiscycie „Klubu Eksportera Rzeczpospolitej”. Poza tym Pesę docenił Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznając dwie nagrody za design tramwaju „Krakowiak”.

Fot. Pesa

Pesa Bydgoszcz dostarczyła pociągi lub tramwaje do wszystkich polskich regionów i największych miast, ale systematycznie zwiększała eksport, który może wkrótce stanowić połowę przychodów firmy. W tej chwili pojazdy szynowe produkowane w Bydgoszczy jeżdżą po torach w kilkunastu krajach.

Najważniejsze kontrakty firmy to umowa na dostawę spalinowych zespołów trakcyjnych Link dla Deutsche Bahn, ATR220Tr dla włoskiego narodowego przewoźnika Trenitalia czy dostawy tramwajów dla Moskwy. Pociągami Pesy podróżują także pasażerowie w Czechach, Białorusi, na Litwie, w Rosji, a nawet Kazachstanie. Tramwajem producenta można natomiast pojechać w Rosji, na Węgrzech, w Rumunii czy Bułgarii. 

Firma w tej chwili zabiega o zamówienia w wielu krajach Europy, Azji, a nawet Bliskiego Wschodu.

–  Od lat staramy się udowodnić, że polskie firmy mają ogromny potencjał, że możemy konkurować z największymi na globalnych rynkach oferując innowacyjne, technologicznie wysoko zaawansowane i projektowane przez polskich inżynierów produkty. Takie właśnie są produkowane przez nas pojazdy szynowe. Te nagrody to sukces naszych projektantów, konstruktorów, managerów, ale przede wszystkim prawie 4 tys. pracowników firmy – powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes firmy.