Transport miejski Swingi dla Bydgoszczy z homologacją

Swingi dla Bydgoszczy z homologacją

29 października 2015 | Źródło: UM Bydgoszcz
PODZIEL SIĘ

Bydgoskie tramwaje Swing z Pesy, które będą obsługiwać trasę do Fordonu otrzymały niezbędną homologację. Wkrótce zaczną się objazdy tras i szkolenia motorniczych.

Fot. UM Bydgoszcz

 

Bydgoska Pesa otrzymała świadectwo – podpisane przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego – homologacji typu tramwaju 122NaB. Oznacza to, dopuszczenie do ruchu na bydgoskich torach wszystkich Swingów zamówionych przez spółkę Tramwaj Fordon. W związku z wydaniem tego dokumentu wkrótce rozpoczną się  szkolenia motorniczych i objazdy tras. Pozostałe 11 pojazdów producent dostarczy w grudniu bieżącego roku. 

- Budowa torowiska do Fordonu to największa inwestycja zrealizowana w ostatnich latach w Polsce – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Liczę, że połączenie jej z zakupem 12 nowoczesnych tramwajów zachęci wielu mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Przed nami kolejne inwestycje, między innymi rozbudowa ul. Kujawskiej. To zadanie również zamierzamy połączyć z zakupem nowych tramwajów. Szacujemy, że będzie to kolejne 15 pojazdów szynowych – dodaje Bruski.

Długość bydgoskiego tramwaju Swing  wynosi ponad  30 metrów, a szerokość to 2,3 metra. Każdy skład zabiera ponad 200 pasażerów. Na całej długości pojazdu znajduje się niska podłoga. Dostęp do tramwaju, także wózkiem dziecięcym, umożliwia wysuwana automatycznie bądź ręcznie rampa. Wśród dodatkowych udogodnień przewidziano klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego Internetu i monitoring. Tramwaje są przystosowane do poruszania się z maksymalną prędkością około 70 km/h. Przy braku zasilania zewnętrznego tramwaj może przejechać kilkadziesiąt metrów przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w bateriach. Tramwaj wyposażony zostanie również w nowoczesną diagnostykę on-line, pozwalającą monitorować zdalnie stan pojazdu.

Przy nowym torowisku do Fordonu trwają prace wykończeniowe. Wykonawcy budują dojścia do schodów i wind, porządkują przyległe tereny, dosadzają krzewy, prowadzą ostatnie prace malarskie. Na przystankach trwa także montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.)