Olsztyński "Poradnik tramwajowy" już dostępny

Olsztyński "Poradnik tramwajowy" już dostępny

05 listopada 2015 | Źródło: tramwaje.olsztyn.eu
PODZIEL SIĘ

Wielu olsztyńskich kierowców nie ma na co dzień do czynienia z tramwajami w ruchu drogowym. W związku z tym, urzędnicy podpowiadają jak jeździć, gdy Tramino wyjedzie na tory stolicy regionu.

Fot. tramwaje.olsztyn.eu

Jest już dostępna wersja elektroniczna, a wkrótce pojawi się także papierowa. Bezpłatny "Poradnik tramwajowy" ma oswoić wielu z kierujących z nowym dla nich środkiem transportu. Ten bowiem wraca na olsztyńskie ulice po 50 latach.

Choć w znacznej części torowiska w mieście poprowadzone zostały poza jezdnią, w kilku miejscach trasy tramwajów i aut będą się krzyżować. Są też niespotykane dotychczas w Olsztynie przystanki wiedeńskie, na których pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami, kiedy wsiada lub wysiada z tramwaju i autobusu.

Urzędnicy miejscy na niemal 20 stronach przypominają najważniejsze przepisy związane z ruchem tramwajów, wyjaśniają na przykładach, jak bezpiecznie przejechać skrzyżowania, które przecinać będą linie tramwajowe, prezentują trasy oraz Olsztyńską Kartę Miejską.

Zapoznaj się z poradnikiem

Po olsztyńskich ulicach będzie jeździło 15 tramwajów Solaris Tramino oznaczonych liczbami 1, 2 i 3. Każdy z nich pomieści około 200 pasażerów. Tramwaje będą zatrzymywały się na 20 przystankach. Na najbardziej uczęszczanej linii między Jarotami a Wysoką Bramą tramwaj będzie kursował średnio co 6-8 minut. Szerokość torów tramwajowych wynosi 1435 mm - dla porównania tory z lat 60. ubiegłego wieku miały 1000 mm.