Nowy dworzec Toruń Główny już służy podróżnym

Nowy dworzec Toruń Główny już służy podróżnym

12 listopada 2015 | Autor: Kurier Kolejowy | Źródło: Urząd Miasta Torunia
PODZIEL SIĘ

Dziś nastąpiło otwarcie toruńskiego Dworca Głównego. Odnowione zabytkowe elewacje nadają budynkom stacji nobliwy wygląd, za to w środku pełna nowoczesność – ruchome schody i windy, a także przeszklone pomieszczenia dla podróżnych na peronach, świetlik dachowy doświetlający poczekalnię na antresoli, wydłużone przejście podziemne, działający już od kwietnia hostel w budynku dawnej poczty dworcowej.

Fot. kujawsko-pomorskie.pl

– Gratuluję torunianom. Jestem przekonany, że ten piękny obiekt będzie zachęcał do korzystania z kolei, która jest nowoczesnym, wygodnym, dostępnym i przyjaznym środowisku środkiem transportu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dworzec Toruń Główny przeszedł staranną rewitalizację na zewnątrz i gruntowną modernizację wewnątrz oraz pod ziemią. Odnowione zostały perony i przejścia podziemne, wyremontowano stare lub zbudowano nowe wiaty peronowe. Na peronach powstały szklane azyle chroniące pasażerów przed wiatrem i deszczem, a od strony ulicy Podgórskiej - przejście podziemne, którym mieszkańcy lewobrzeża mogą wygodnie dostać się na dworzec. 13 października odnowiony i rozbudowany tunel został udostępniony pasażerom. Działają już także ruchome schody i windy, którymi teraz można wjechać do holu głównego dworca. A w budynku głównym zostały otwarte kasy biletowe, przeniesione z tymczasowej lokalizacji. Po przebudowie w budynku głównym urządzono więcej miejsca pod funkcje komercyjne. Oprócz kas i poczekalni na parterze będzie działała restauracja, kawiarnia oraz punkty handlowe.

Równocześnie uporządkowano i zagospodarowywano teren wokół obiektu, gdzie mieści się 150-miejscowy parking. Koszt inwestycji to 47 mln zł.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu BiT-City wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych", który jest finansowany z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Od października torunianie korzystają ze zbudowanego także w ramach BiT City zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym Toruń Miasto, którego kluczową częścią jest zadaszona kładka dla pieszych nad ul. Traugutta.

Ostatnim akordem inwestycji z grupy BiT City są te dotyczące bydgoskich przystanków kolejowych. Dwie z nich – na stacjach Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy - są modernizacją istniejącej infrastruktury, trzecia to budowa stacji Bydgoszcz Błonie. Leśna, Bielawy i Błonie będą także zintegrowanymi platformami komunikacyjnymi, łączącymi w spójnie działający system transport kolejowy i autobusowy, komunikację samochodową i rowerową oraz ruch pieszy. Łączna wartość trzech projektów to 37 mln zł. Zakończenie robót w grudniu.