Torpol inwestuje w branżę paliwową i umacnia pozycję na norweskim rynku

Torpol inwestuje w branżę paliwową i umacnia pozycję na norweskim rynku

18 listopada 2015 | Źródło: Torpol
PODZIEL SIĘ

Torpol przejął spółkę Dimark Oil&Gas, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem instalacji do uzdatniania ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednocześnie Torpol rozwija norweską spółkę, do której dołączył norweski menedżer, Geir Aarstad oraz specjaliści z doświadczeniem w budowie infrastruktury i branży paliwowej.

Fot. Torpol

– Podjęliśmy decyzję o dywersyfikacji naszej działalności, wykorzystując szansę przejęcia Dimark Oil&Gas do budowy kompetencji w dochodowej branży instalacji do uzdatniania ropy i gazu. Dzięki naszemu wsparciu spółka będzie mogła uczestniczyć w dużo większych projektach, na których marża jest wyższa niż na rynku budowlanym. Liczymy również na synergię na rynku norweskim – mówi Tomasz Sweklej, prezes zarządu Torpol.

Dimark Oil&Gas tworzą inżynierowie z wieloletnim doświadczeniem na budowach wykonywanych dla PGNiG oraz Gaz-System. Firma zatrudnia specjalistów projektantów, inżynierów, budowlańców, project managerów, a także spawaczy i monterów, co pozwala na samodzielną realizację całego procesu inwestycyjnego od koncepcji poprzez zaprojektowanie, produkcję, wykonanie, budowę rozruch i serwis wszelkich instalacji branży gazu ziemnego i ropy naftowej, a także przemysłowej chemicznej i petrochemicznej.

– Rozwijając norweską spółkę mieliśmy na uwadze zarówno potencjał rynku kolejowego jak i rynek eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu, z których słynie Norwegia. Do naszego zespołu dołączyli  Norwegowie z dużym doświadczeniem na obu rynkach – mówi Piotr Sarnowski, prezes zarządu Torpol Norge.

Torpol Norge będzie wspierał Geir Aarstad, menedżer z ogromnym doświadczeniem i bardzo rozpoznawalny w całej Skandynawii.

– Ponad 50% dużych projektów infrastrukturalnych w Norwegii jest realizowanych przez międzynarodowych wykonawców. Dotyczy to zwłaszcza prac, które wymagają specjalistycznych maszyn torowych. Tutaj Torpol Norge posiada przewagę konkurencyjną dzięki wsparciu spółki matki. Torpol powinien być konkurencyjny na norweskim rynku również ze względu na niższe koszty. Przed rynkiem kolejowym jest wyjątkowa perspektywa, a ogólna percepcja Polaków, a zwłaszcza Torpolu, dzięki już zrealizowanym projektom jest dobra – mówi Geir Aarstad, przewodniczący rady nadzorczej Torpol Norge AS.

W trzech kwartałach 2015 r.  trzykrotnie wzrosły wpływy Torpol z Norwegii, w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku. W portfelu norweskich zamówień jest kontrakt tramwajowy Prinsens Gate o wartości 157,5 mln NOK netto (ok. 78 mln zł netto), realizowany w ścisłym centrum Oslo oraz przebudowa podwójnego toru tramwajowego na odcinku Ekebergparken-Jomfrubråten, której wartość wynosi 56,6 mln NOK netto (ok. 27 mln zł netto).