Straż Ochrony Kolei liczy już 97 lat

Straż Ochrony Kolei liczy już 97 lat

20 listopada 2015 | Źródło: SOK
PODZIEL SIĘ

Uroczysta msza w Katedrze Polowej oraz uhonorowanie najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy towarzyszyło centralnym uroczystościom święta Straży Ochrony Kolei. Służba, która dba o bezpieczeństwo pasażerów i zabezpiecza ponad 18 tysięcy kilometrów linii kolejowych obchodzi właśnie 97. rocznicę powstania.

Fot. SOK

O bezpieczeństwo na terenach kolejowych SOK dba już 97 lat. 18 listopada formacja obchodziła swoje święto. Z tej okazji w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono uroczystą mszę w intencji funkcjonariuszy, którą celebrował ks. bp. gen. bryg. dr Józef Guzdek. Ordynariusz podziękował strażnikom za ich służbę dla bezpieczeństwa kolei. Podczas uroczystości przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Straży Ochrony Kolei.

Najbardziej zasłużeni funkcjonariusze i pracownicy zostali wyróżnieni przez Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei. W słowach skierowanych do strażników Komendant Główny dr inż. Józef Hałyk podkreślił, że SOK jest służbą profesjonalną, posiadającą społeczną aprobatę, uznanie oraz zaufanie. Podziękował także funkcjonariuszom za ich zaangażowanie w codzienną służbę, ofiarność i gotowość do wykonywania nawet najcięższych zadań.

Straż Ochrony Kolei to ponad 3000 funkcjonariuszy służących w 18 Komendach Regionalnych i na 74 Posterunkach. W ciągu każdej doby pilnuje bezpieczeństwa na 18 000 kilometrów linii kolejowych i w 4500 pociągach pasażerskich. SOK wyposażona jest w nowoczesny specjalistyczny sprzęt m.in. fotopułapki, noktowizory, paralizatory i radiołączność cyfrową.