Audio przewodnik po dworcu Warszawa Centralna

Audio przewodnik po dworcu Warszawa Centralna

05 grudnia 2015 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

„Centralny trzeba zobaczyć i samemu przeżyć” – tak w roku 1975 do odwiedzenia nowo otwartego dworca Warszawa Centralna zachęcali autorzy filmu poświęconego inwestycji. Czterdzieści lat później, PKP S.A. również zapraszają do odbycia wycieczki po jednym z najbardziej znanych dworców w Polsce. Dzięki audio przewodnikowi przygotowanemu przez Fundację Grupy PKP, wspólnie pospacerujemy po wszystkich poziomach tego wyjątkowego obiektu, poznamy jego historię oraz ciekawostki związane z architekturą budynku.

Fot. Dominik Skudlarski

Dlaczego warto poznać  Dworzec Centralny? Bo to dworzec jak żaden inny: projektowany przez 29 lat, zbudowany w 1 100 dni; w pierwszych latach funkcjonowania supernowoczesny i piękny, w latach 80. i 90. stawał się coraz bardziej zaniedbany… Od kilku lat znów czysty, bardziej funkcjonalny; a obecnie modernizowany i  udoskonalany. Przez niektórych krytykowany za surowy wygląd, przez innych uznawany za ikonę stołecznego modernizmu; a przede wszystkim - od 40 lat wzbudzający ogromne emocje.

Jak działa audio przewodnik?

Audio przewodnik przygotowany został w formie pliku mp3, który można pobrać na dowolne urządzenie przenośne (telefon, smartfon, tablet, etc.), umożliwiające dostęp do Internetu. Dzięki temu sam decydujesz, kiedy chcesz zwiedzić Warszawę Centralną – kiedy znajdziesz się na dworcu wystarczy połączyć się przez sieć _PKP_WIFI ze stroną www.fundacjapkp.pl i z zakładki „Audio przewodnik” pobrać plik z przewodnikiem. Ponadto do wyboru jest opcja odsłuchania całego przewodnika lub – jeżeli mamy mniej czasu – wybranego odcinka.

Pobieranie i korzystanie z audio przewodnika jest bezpłatne.

Kilka informacji o zwiedzaniu

Spacer po dworcu Warszawa Centralna rozpoczynamy od strony Alej Jerozolimskich, w okolicach Centrum LIM (Hotel Marriott). Dalej kierujemy się w stronę  Ronda Czterdziestolatka, skąd dalej poprowadzą nas tablice informujące o kolejnych przystankach. Na tablicach znajdują się mapy kolejnych punktów zwiedzania. Podczas wędrówki zwiedzimy wszystkie dostępne poziomy budynku: naziemną halę główną, usytuowane niżej galerie komunikacyjne oraz znajdującą się na poziomie -2 halę peronową. Spacer trwa ok 50 minut i kończy się przed dworcem Warszawa Śródmieście.

Audio przewodnik czytają: Ziemowit Pędziwiatr, aktor, prezenter, radiowiec, dziennikarz oraz Andrzej Kompiel, zwycięzca aukcji Grupy PKP na rzecz 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Użyte w przewodniku materiały archiwalne pochodzą z zasobów Filmoteki Narodowej.