Stadler zamawia przekształtniki ABB dla holenderskich FLIRT-ów

Stadler zamawia przekształtniki ABB dla holenderskich FLIRT-ów

07 grudnia 2015 | Źródło: ABB
PODZIEL SIĘ

ABB otrzymała rekordowe zamówienie na przekształtniki trakcyjne w Polsce. Firma dostarczy 116 kompaktowych przekształtników Bordline CC1500 1,5 kV, które posłużą do zasilenia silników trakcyjnych oraz układów pomocniczych w pociągach z rodziny FLIRT. Zamówienie o wartości 33,5 mln dolarów od Stadler Polska zrealizuje Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

Fot. Michael Heimerl, Wikimedia

Przekształtniki zostaną zainstalowane w 58 nowoczesnych pociągach, które zamówiły holenderskie koleje Nederlandse Spoorwegen (NS). Czteroczłonowe i trójczłonowe zespoły trakcyjne mają obsłużyć linie szybkiej kolei miejskiej oraz połączenia regionalne w Holandii. Jednostki powstają w fabryce Stadlera w Siedlcach.

Sercem układu elektrycznego pociągów dla NS będą energooszczędne przekształtniki wyprodukowane w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie spółka posiada własne zasoby produkcyjne, inżynieryjne i serwisowe. Urządzenia mają zapewnić niezawodne dostawy energii przy obniżonych kosztach eksploatacji. Przekształtniki pozwalają m.in. wykorzystać odzyskaną energię z hamowania do zasilenia układów pomocniczych.

– Modułowa budowa urządzenia umożliwia zintegrowanie przekształtnika pomocniczego, ładowarki akumulatorów z przekształtnikiem napędowym w jednej obudowie. Daje to możliwość minimalizacji masy urządzenia i zajmowanego przez nie miejsca, a także zmniejszenia strat energii dzięki wykorzystaniu energii odzyskanej w czasie hamowania do zasilenia układów pomocniczych pojazdu – tłumaczy Tomasz Wróblewski, kierownik lokalnej grupy produktowej Trakcja Pojazdowa w ABB w Polsce.

To już kolejne, istotne zamówienie dla Stadler Polska, realizowane przez ABB. Wcześniej spółka dostarczyła przekształtniki Bordline CC750 na potrzeby ambitnego projektu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zrealizowała zamówienie na dostawę 40 przekształtników Bordline CC1500, które zostały zainstalowane w pociągach wyprodukowanych dla PKP Intercity.

Grupa ABB współpracuje ze Stadler Rail Group od 2002 roku. Od tego czasu dostarczyła urządzenia na potrzeby ponad 1500 pociągów dalekobieżnych i ponad 300 lekkich pojazdów kolejowych.