Za półtora miesiąca ruszy pociąg na lotnisko w Szymanach

Za półtora miesiąca ruszy pociąg na lotnisko w Szymanach

07 grudnia 2015 | Autor: RW, AB | Źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, AVIA
PODZIEL SIĘ

W związku z uruchomieniem sprzedaży biletów na pierwsze połączenia lotnicze z Szyman do Berlina i Krakowa, Przewozy Regionalne przygotowały rozkład jazdy pociągów kursujących na lotnisko Olsztyn-Mazury.

Fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Przewoźnik lotniczy Sprint Air uruchomił sprzedaż biletów na pierwsze loty, które rozpoczną się już 21 stycznia 2016 roku. Zakupu biletu można dokonać na stronie internetowej przewoźnika. Ceny biletów rozpoczynają się od 99 zł do Krakowa oraz od 149 zł do Berlina. Na obu trasach loty realizowane będą turbośmigłowym samolotem szwedzkiej firmy, SAAB 340A, który na swój pokład zabrać może 33 pasażerów.

W dniu oficjalnego otwarcia terminalu i odprawienia pierwszego lotu zostaną uruchomione również połączenia kolejowe. Ryszard Kuć, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, podczas konferencji AVIA w Krakowie podkreślił, że będzie to pierwsze w naszym kraju połączenie dedykowane przylotom i odlotom.

W rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 21 stycznia do 26 marca 2016 r. przewidziano 2 pary połączeń w dni robocze (od wtorku do piątku) i w sobotę, a także jedną parę w niedzielę. W poniedziałki, kiedy nie będzie lotów, pociągi nie wyjadą w trasę.

Szynobusy będą odjeżdżały z Olsztyna Gł. o godz. 6.20 i 16.30, na lotnisko dotrą odpowiednio o godz. 7.22 i 17.30. W drogę powrotną pociągi wyruszą o godz. 7.30 i 18.38, na Dworcu Głównym w Olsztynie pojawią się o 8.23 i 19.31. Natomiast w niedzielę pociąg z Olsztyna wyjedzie o godz. 14.18 i dotrze do Szyman o 15.14, zaś w przeciwnym kierunku odjedzie o 21.07 i do celu dotrze o 22.00.

– Mamy obawy jak pasażerowie kolei przyjmą niecykliczność połączeń i ich nakierowanie na loty samolotów. Na razie uruchomimy dwa połączenia dzienne i pociągi podjeżdżające pod terminal przed odlotem oraz po przylocie. Czas przejazdu wyniesie ok. 50-60 minut a później skróci się do 40 minut, gdyż będą pewne rezerwy – powiedział Ryszard Kuć.

Połączenia będą obsługiwane szynobusami kupionymi przez urząd marszałkowski. PR mają w planach kupno pojazdów dedykowanych tej linii lotniskowej. Każdy z szynobusów będzie mógł zabrać ponad 100 osób. Prędkość maksymalna jaką rozwiną wyniesie 110 km/h.

W miarę uruchamiania kolejnych połączeń lotniczych władze województwa w porozumieniu z Przewozami Regionalnymi ustaliły, że kolejowa oferta będzie rozszerzana, nawet do czterech połączeń dziennie.