Pierwszy tramwaj dwukierunkowy Swing Duo w Toruniu

Pierwszy tramwaj dwukierunkowy Swing Duo w Toruniu

08 grudnia 2015 | Źródło: MZK Toruń
PODZIEL SIĘ

W nocy z piątku na sobotę 4/5 grudnia do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Toruniu dotarł pierwszy spośród  pięciu dwukierunkowych tramwajów. Pojazdy Swing Duo tego rodzaju są  pięcioczłonowe, niskopodłogowe, klimatyzowane, posiadają monitoring, automaty do sprzedaży biletów oraz system informacji pasażerskiej.  

Fot. mzk-torun.pl

Główna różnica w porównaniu do obecnie kursujących w mieście tramwajów niskopodłogowych to dodatkowa kabina motorniczego oraz dodatkowy komplet drzwi, z czego 8 to drzwi dwustrumieniowe a 4 - jednostrumieniowe.

Maksymalna prędkość jaką może osiągnąć Swing Duo to 70 km/h. Pojazd może zabrać łącznie 200 pasażerów. Tramwaje tego typu mogą być wykorzystywane do poruszania się na torowiskach, gdzie wykonywane są różnego rodzaju remonty, uniemożliwiające jazdę po dwóch torach, a także po torowiskach gdzie niema pętli. Równie dobrze mogą służyć jako uniwersalne pojazdy do codziennej eksploatacji.

Zakup jest realizowany w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City”.

W tej chwili trwają procedury związane z homologacją i podstawowe formalności - po ich uzyskaniu tramwaj będzie mógł być eksploatowany.

Według zapewnień wykonawcy kolejne tramwaje powinny dotrzeć do Torunia przed końcem 2015 r.