Zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów

Zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów

13 grudnia 2015 | Źródło: Kurier Kolejowy, PKP Intercity, Przewozy Regionalne
PODZIEL SIĘ

Krótsza podróż, komfortowe warunki jazdy, szeroka oferta przewoźników  - tak przedstawia się nowy rozkład jazdy pociągów. O wszystkich zmianach "Kurier Kolejowy"  informował od kilku tygodni.

Fot. PKP PLK

Zarządca infrastruktury kolejowej w 2015 roku zmodernizował lub wyremontował ponad 800 km torów. Dzięki inwestycjom o wartości ok. 8 mld zł podróż pociągiem na kilkudziesięciu trasach w całej Polsce stanie się jeszcze krótsza.

W stosunku do aktualnego rozkładu jazdy liczba połączeń PKP Intercity wzrośnie o 20% (z 302 do 365). Pendolino pojedzie do Rzeszowa, Bielska Białej i Gliwic. Dla nowych relacji przewoźnik przygotował atrakcyjne ceny biletów w ramach oferty „Super Promo”. Poza ekspresami, w siatce znajdzie się więcej propozycji dla mieszkańców mniejszych miast, takich jak Kielce, Lublin, Bydgoszcz czy Olsztyn.  

Od niedzieli pociągi wracają na trasę Warszawa – Białystok. Znikają również utrudnienia na jednej z najbardziej popularnych linii, czyli z Warszawy do Łodzi.

Wraz z nowym rozkładem jazdy PKP Intercity przygotowało wiele zmian w ofercie. Od 13 grudnia 2015 r. w pociągach kategorii TLK i IC będzie obowiązywać nowy, zoptymalizowany cennik kilometrażowy. 22 strefy kilometrażowe zastąpi taryfa zbudowana z 75 proporcjonalnych części. Spółka chce także przyciągać niższymi cenami w 1. klasie, pasażerów na co dzień wybierających klasę 2., szczególnie, że obniżki oznaczają bilety tańsze nawet o 16 zł. Wprowadzając ofertę Bilet Bliskomiastowy” dla podróżujących pociągami TLK lub IC, PKP Intercity chce uzupełnić ofertę przewoźników regionalnych na krótkich trasach, np. mieszkańców aglomeracji.

Posiłek, obsługa stewarda, codzienna prasa czy pakiet odświeżający to elementy, o które wzbogaci się serwis pokładowy 1. klasy pociągów Express InterCity Premium. Ze względu na podwyższenie standardu, ceny wzrosną średnio o 19 %.

Od 13 grudnia przewoźnik wprowadza nowe kierunki do oferty „Bilet Taniomiastowy”. Dzięki temu podróżujący w 2. klasie pociągów TLK i IC na trasie Warszawa - Opoczno i Warszawa - Włoszczowa (przez CMK i Tomaszów Mazowiecki) zapłacą za przejazd mniej.

Niedziela, 13 grudnia to także pierwszy dzień kursowanie nowych pociągów FLIRT3.  Nowe składy będą uruchomione w relacjach: Warszawa – Kutno – Toruń – Poznań, Olsztyn – Warszawa – Kielce – Kraków, Gdynia – Bydgoszcz – Kutno – Łódź – Częstochowa – Katowice, Kraków – Miechów – Opoczno – Łódź – Kutno – Konin – Poznań – Szczecin.

Przewozy Regionalne będą koncentrowały się na obsłudze tras lokalnych i aglomeracyjnych, ułatwiając mieszkańcom codzienne podróże do pracy, szkoły i na uczelnie. Mniejsza liczba pociągów w nowym rozkładzie jazdy wynika głównie z powierzenia obsługi części połączeń innym przewoźnikom. Mimo to Przewozy Regionalne pozostaną największym przewoźnikiem na rynku lokalnych połączeń kolejowych.

W województwie dolnośląskim na trasy z Wrocławia do Kłodzka, Poznania i Zielonej Góry wyjadą zmodernizowane pociągi EN57AL a połączenia Wrocław - Rawicz i Szklarska Poręba - Harrachow obsłużą Koleje Dolnośląskie.

Przewoźnik wraca na najważniejsze linie kolejowych w kujawsko-pomorskim min.: Bydgoszcz - Piła, Toruń - Jabłonowo Pomorskie, Toruń - Kutno i Bydgoszcz - Twarda Góra. W ofercie znajdą się również pociągi do sąsiednich regionów, m.in. z Bydgoszczy i Torunia do Poznania oraz Olsztyna oraz połączenia Toruń - Łódź i Bydgoszcz – Trójmiasto.

Istotną zmianą w rozkładzie jazdy województwa lubelskiego są trzy nowe bezpośrednie pociągi relacji Terespol - Siedlce oraz  wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Chełm - Dorohusk z powodu bardzo niskiej frekwencji podróżnych.

Nowością  w lubuskim jest bezpośrednie połączenie z Gorzowa Wielkopolskiego do Berlina. PR przejęły obsługę dwóch par  połączeń Żagań - Węgliniec - Żagań od Kolei Dolnośląskich oraz  obsługa trasy Zielona Góra – Szczecin Gł. zmodernizowanymi pociągami EN57AL.

W nowym znajdzie się 149 pociągów obsługiwanych przez Oddział Łódzki Przewozów Regionalnych. Przewoźnik zaproponuje szybsze połączenia i większą ilość pociągów.

Wznowienie pociągów  do Oświęcimia, skrócenie czasu przejazdu pociągów z Krakowa do  Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rzeszowa czy Tarnowa, wprowadzenie nowych ofert cenowych - to najważniejsze zmiany w nowy rozkładzie jazdy na terenie Małopolski.

Mieszkańcy Opolskiego zyskają nowy przyspieszony weekendowy pociąg REGIO relacji Nysa - Wrocław – Nysa, będzie także więcej bezpośrednich połączeń Nysa - Gliwice – Nysa.

Podkarpacki oddział Przewozów Regionalnych na zlecenie UMWP uruchomi nowy weekendowy pociąg o nazwie “Bieszczadzki Żaczek” z Rzeszowa przez Jasło, Krosno, Sanok do Komańczy. Pasażerowie pojadą także krócej na trasie Rzeszów - Tarnów – Kraków.

W nowym rozkładzie nie będzie radykalnych zmian w stosunku do obecnej oferty Podlaskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. Od 13 grudnia 201 5 r. będzie kursowało 49 krajowych pociągów REGIO.

Mniej połączeń do Krakowa i Katowic, więcej  na trasie Kielce do Skarżyska i Sędziszewa. Tak przedstawia się nowy rozkład jazdy pociągów, który obędzie obowiązywał od niedzieli, 13 grudnia na terenie województwa świętokrzyskiego.

Rozkład jazdy pociągów Przewozów Regionalnych, przyniesie pasażerom w województwie wielkopolskim wiele korzystnych zmian.

Nowością na warmińsko-mazurskich torach będzie uruchomienie bezpośrednich pociągów do nowego portu lotniczego Olsztyn - Mazury w Szymanach planowane w pierwszym kwartale 2016 roku.

W województwie zachodniopomorskim pojawi się kolejny Impuls zakupiony przez urząd marszałkowski oraz zmodernizowane składy EN57AL na trasach Szczecin - Zielona Góra i Kołobrzeg – Poznań.

Arriva RP przypomina o zmianie przewoźnika na odcinku Bydgoszcz Główna - Laskowice Pomorskie. Pociągi bezpośrednie w relacji Grudziądz – Bydgoszcz – Grudziądz pojadą trasą przez Chełmżę i Unisław Pomorski.

Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Mazowieckich będzie zbliżony do obecnego. Na niektórych liniach pojawią się dodatkowe połączenia w szczycie porannym oraz popołudniowym. Priorytetem planowania połączeń była ich cykliczność, a także skomunikowania pociągów na stacjach węzłowych.  Od 19 grudnia 2015 roku Koleje Mazowieckie uruchamiają połączenia weekendowe do Krakowa i Gdyni.

Najważniejszymi wprowadzanymi zmianami przez Koleje Śląskie jest zawieszenie połączeń na odcinku Czechowice-Dziedzice – Oświęcim. Od niedzieli 13 grudnia miały być uruchomione we współpracy z Kolejami Czeskimi połączenia do Bohumina oraz do polskiego Cieszyna. Niestety przeciągające się prace modernizacyjne prowadzone na odcinku pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami spowodowały, że połączenia na tym odcinku będą realizowane zastępczymi autobusami.

Koleje Małopolskie wjadą na nowe szlaki. W ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pociągi przewoźnika obsługiwać będą Kraków-Miechów/Sędziszów.

Koleje Dolnośląskie wraz z nowym rozkładem jazdy pociągów proponują podróżnym nowe rozwiązania taryfowe i oferty promocyjne.  Przy współpracy z niemieckim przewoźnikiem kolejowym Länderbahn wraca bezpośrednie połączenie kolejowe Wrocław – Drezno.

Liczba połączeń Kolei Wielkopolskich wzrośnie o 48 pociągów w stosunku do obecnego rozkładu jazdy.

Najważniejsze zmiany w nowym rozkładzie jazdy SKM Warszawa to przywrócone kursowanie linii S3 przez cały tydzień do Wieliszewa oraz koniec utrudnień związanych z budową tunelu w Międzylesiu na linii otwockiej.

Liczba uruchomionych pociągów przez Warszawską Kolej Dojazdową, relacje oraz godziny odjazdów z poszczególnych stacji i przystanków pozostaną bez zmian. Nowością będą dodatkowe oznaczenia pociągów na linii WKD.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchamia pociągów na liniach z Łodzi do Łowicza i Sieradza. Zabranie natomiast połączeń po Zduńskiej Woli. Od 4 stycznia do Skierniewic pojadą dwie pary pociągów, w tym jedna przyspieszona.

W nowym rozkładzie PKP SKM w Trójmieście uruchomia regularne połącznie na odcinku Gdynia Gł. – Kościerzyna. PKP SKM nie przewiduje bezpośrednich połączeń relacji Gdańsk - Kościerzyna. Przewoźnik nadal będzie obsługiwał linie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.