Nawet 15 Impulsów pojawi się na włoskich torach

Nawet 15 Impulsów pojawi się na włoskich torach

14 grudnia 2015 | Źródło: Newag
PODZIEL SIĘ

Newag podpisał  pierwszą umowę wykonawczą  z włoskim państwowym przewoźnikiem Ferrovie del Sud Est e Servizi Automobilistici (FSE). Polski producent pojazdów szynowych zobowiązał się w ciągu 12 miesięcy dostarczyć zamawiającemu 5 trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii  Impuls II. Na podstawie umowy ramowej, która obowiązywać będzie przez okres 5 lat od jej zawarcia, FSE może zamówić do 15 pojazdów.

Fot. Adam Brzozowski
Produkowane przez Newag Impulsy to jedne z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Dzięki spełnieniu rozporządzeń TSI gwarantują komfort i bezpieczeństwo zarówno pasażerom jak i maszynistom prowadzącym pojazd.

Pojazdy te będą pierwszymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi w Europie zachodniej wyprodukowanymi przez polskiego producenta pojazdów szynowych.

– To będzie prawdziwie polski pociąg, z polskim sercem. Wszystkie najważniejsze podzespoły, w tym elektroenergetyka i sterowanie, zostaną wyprodukowane w Warszawie i Nowym Sączu – nie kryje swojego zadowolenia Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

Łączna wartość zamówień udzielonych na podstawie umowy ramowej (obejmujących 15 pojazdów) może wynieść maksymalnie 60,5 mln euro netto (ok. 262,9 mln zł), natomiast wartość umowy wykonawczej (obejmujących 5 pojazdów) wynosi 20,1 euro netto (ok. 87,6 mln zł).

Nowe pojazdy wyjadą na tory zamawiającego w grudniu 2016 roku.

Jest to kolejny kontrakt Newagu na dostawę pojazdów do Włoch. Obecnie producent realizuje kontrakt na dostawę 4 wąskotorowych spalinowych zespołów trakcyjnych dla  FCE do obsługi trasy wokół wulkanu Etna na Sycylii.