Włoska prokuratura żąda procesu dla 7 podejrzanych, m.in. Pesy i Varsy

Włoska prokuratura żąda procesu dla 7 podejrzanych, m.in. Pesy i Varsy

15 grudnia 2015 | Źródło: lagazzettadelmezzogiorno.it, barilive.it, corrieredelmezzogiorno.corriere.it
PODZIEL SIĘ

Jak informuje portal www.lagazzettadelmezzogiorno.it, prokuratura w Bari domaga się postawienia w stan oskarżenia siedmiu osób oraz spółki Ferrovie Sud Est e Servizi Automobilistici Srl w związku z podejrzeniem dokonania oszustw przy zakupie 52 wagonów (27 nowych i 25 zmodernizowanych). Prokurator zarzuca podejrzanym udział w międzynarodowych oszustwach w okresie od 2006 do 2012 roku.

Fot. Friedrichstrasse/Sandbox, Wikipedia

Portal informuje, że osobami, którym może zostać przedstawiony akt oskarżenia, są: Luigi Fiorillo, dyrektor zarządzający uprawniony do jednoosobowej reprezentacji spółki Ferrovie Sud Est, Carlo Beltramelli i Marco Mazzocchi, odpowiednio prokurent i pełnomocnik spółki Varsa z siedzibą w Warszawie, Nicola Alfonso, kierownik ds. technicznych w Ferrovie Sud Est, Giuseppe Fiaccadori, przedstawiciel spółki Railconsulting srl z siedzibą w Marmirolo (prowincja Mantua) oraz Tomasz Zaboklicki i Zygfryd Franciszek Żurawski, odpowiednio prezes i ówczesny członek zarządu Pesy Bydgoszcz.

Jak informował w kwietniu br. „Kurier Kolejowy”, pierwsze oszustwo miałoby dotyczyć zakupu przez Pesę 27 nowych wagonów wartych 93 mln euro (w całości sfinansowanych przez władze regionu Apulia). Według prokuratury, działanie niedozwolone miało polegać na uwzględnieniu w kosztach podlegających zwrotowi prowizji w wysokości 12 mln euro, jaką Pesa miałaby zapłacić spółce Varsa. Pesa wystosowała wtedy w związku z tymi oskarżeniami specjalne oświadczenie, w którym wyjaśniła wszelkie wątpliwości, m.in. to, że wbrew doniesieniom prasowym nie oskarżono w tej sprawie żadnego pracownika firmy. Pesa zaznaczyła wtedy również, że jest przekonana, że dalsze postępowanie potwierdzi legalność działań spółki na rynku włoskim.

Drugi zarzut, jak informuje lagazzettadelmezzogiorno.it, dotyczy zakupu przez spółkę Varsa kolejnych 25 wyremontowanych wagonów za cenę 22,5 mln euro. Zdaniem prokuratury, jest to kwota dwukrotnie przekraczająca wartość rynkową.