Koleje Mazowieckie zakończyły projekt zakupu 9 szynobusów

Koleje Mazowieckie zakończyły projekt zakupu 9 szynobusów

21 grudnia 2015 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Koleje Mazowieckie odebrały nowoczesny autobus szynowy SA135 produkcji Pesy Bydgoszcz, który będzie obsługiwał linie niezelektryfikowane, o mniejszych potokach podróżnych. To drugi z pojazdów zamówionych w tym roku przez samorząd województwa mazowieckiego. Kilka dni temu spółka odebrała dwuczłonowy 222M produkcji Newagu. Tym samym przewoźnik posiada już 9 nowych szynobusów.

Fot. Koleje Mazowieckie

Wczorajsze odbiory zakończyły projekt zakupu dziewięciu autobusów szynowych. – Kilka lat temu rozpoczęliśmy zakup szynobusów, bo na niektórych liniach tego typu pojazdy najlepiej się sprawdzają. W sumie w taborze Kolei Mazowieckich jest ich już dziewięć. Kosztowały 71 mln zł. Ten zakup był możliwy dzięki środkom z naszego budżetu, z funduszu kolejowego oraz z dotacji od wojewody – zaznacza Adam Struzik, marszałek województwa.

W szynobusie SA135 Pesy znajduje się 68 miejsc siedzących, w tym 8 uchylnych oraz minimum 52 miejsca stojące. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągać, to 120 km/h.

–  Odbiór szynobusu z Pesy zakończył projekt dostawy spalinowych pojazdów dla KM. Jest to dobra wiadomość dla podróżnych korzystających z naszych usług na liniach o mniejszych potokach. W realizacji zakupów pomogły nam środki z funduszu kolejowego, za co należą się słowa podziękowania wojewodzie mazowieckiemu i marszałkowi województwa mazowieckiego – podkreśla Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM.

Przekazanie kolejnego pojazdu przeznaczonego do obsługi ruchu regionalnego na Mazowszu jest kontynuacją współpracy Pesa. – Koleje Mazowieckie od lat wyznaczają wysokie standardy obsługi pasażerów i cieszę się, że dzieje się to od lat naszym udziałem – mówi Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

W barwach Kolei Mazowieckich jest już dziewięć tego typu pojazdów. Dwa z nich to dwuczłonowe szynobusy 222M produkcji Newagu. Natomiast siedem pozostałych to jednoczłonowe autobusy szynowe SA135, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz.