Transport miejski Rewolucja komunikacyjna w Bydgoszczy staje się faktem

Rewolucja komunikacyjna w Bydgoszczy staje się faktem

14 stycznia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

W najbliższą sobotę (16 stycznia) zostanie uruchomiona linia tramwajowa do Fordonu z efektowną estakadą, zintegrowaną platformą przesiadkową Bydgoszcz Wschód i zmodernizowanym układem drogowym wzdłuż przebiegu torów. Do obsługi połączenia zostaną skierowane nowoczesne Swingi. To największa część BiT City - grupy koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się inwestycji, dzięki którym Bydgoszcz i Toruń stają się sobie komunikacyjnie bliższe.

Rewolucja komunikacyjna w Bydgoszczy staje się faktem
Fot. Kamil Jeliński, ZDMiKP w Bydgoszczy

Nowa bydgoska linia tramwajowa, łącząca centrum miasta z dzielnicą Fordon, o długości blisko 10 kilometrów, jest najdłuższa w Polsce i najdroższa w grupie BiT City (kosztowała ponad 400 mln zł). Do jej obsługi zakupiono w Pesie 12 nowoczesnych pojazdów szynowych. W sobotę i niedzielę (16 i 17 stycznia) będą wozić podróżnych bezpłatnie.

– BiT City zmieniło nasze myślenie o komunikacji publicznej. Przestaliśmy ją postrzegać w kategorii obciążeń i problemów, dostrzegliśmy związane z nią możliwości i wygody. Komunikacja zbiorowa to także ekologiczna konieczność i właściwa odpowiedź na urbanizacyjne wyzwania współczesności. Kluczem jest funkcjonalne powiązanie wielu środków transportu, w naszym przypadku przede wszystkim kolei i transportu miejskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Władze Bydgoszczy zapraszają na inaugurację linii do Fordonu na pętlę tramwajową przy ul. Korfantego. Wśród atrakcji będzie m.in. tradycyjne przecięcie wstęgi, konkursy z nagrodami, niecodziennych rozmiarów tort ufundowany przez prezydenta Rafała Bruskiego, a dla zmarzniętych tradycyjna grochówka ufundowana przez lidera konsorcjum wykonującego linię, firmę Gotowski. Na scenie zaś będzie królował swing w wykonaniu zespołu Singin’Birds. Dominika Dulny, Impreza rozpocznie się o godz. 12.00.

Poza tym na pętli będzie można podziwiać nie tylko Swingi kursujące nowym torowiskiem, ale też inne bydgoskie tramwaje, m.in. biały zabudowany Herbrand, czerwona eNka i Strzała. Będzie można je podziwiać i fotografować aż do godz. 18.00 w niedzielę (17.01).

Warto przypomnieć, że projekt BiT City to też rewitalizacja głównego dworca kolejowego w Toruniu, rewitalizacja linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń, stworzenie zintegrowanych platform przesiadkowych w obu miastach oraz zakupy nowoczesnych pojazdów szynowych. Wartość wszystkich projektów przekracza miliard złotych. Z BiT City łączy się też oddany do użytku latem 2015 nowy dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna, należący do najnowocześniejszych w kraju. Powstał co prawda w ramach osobnego przedsięwzięcia, ale o jego realizacji przesądził właśnie ten koordynowany przez samorząd województwa pakiet projektów, zakładający rozwój i integrację systemów komunikacji publicznej obu stolic regionu. Inwestycja którą samodzielnie przeprowadził samorząd województwa to zakup taboru do obsługi połączeń kolejowych BiT City.

Większość projektów już zakończono, do sfinalizowania została jeszcze finiszująca budowa będących zintegrowanymi platformami przesiadkowymi bydgoskich przystanków kolejowych Leśna, Bielawy i Błonie oraz nowego dworca kolejowego w Solcu Kujawskim i przystanku kolejowego w Cierpicach w powiecie toruńskim. Prace na wszystkich obiektach powinny się zakończyć w pierwszym kwartale 2016.

W planach jest już BiT City 2 w perspektywie do roku 2020. Chodzi o połączenia komunikacyjne Bydgoszczy i Torunia z Włocławkiem, Grudziądzem i Inowrocławiem. Główny nacisk położymy na usprawnienie powiązań komunikacji miejskiej z pasażerskimi przewozami podmiejskimi i regionalnymi.