"Bieszczadzki Żaczek", czyli szynobusem do Komańczy

"Bieszczadzki Żaczek", czyli szynobusem do Komańczy

16 stycznia 2016 | Źródło: Przewozy Regionalne
PODZIEL SIĘ

Połączenie z Rzeszowa do Komańczy, choć dedykowane studentom dojeżdżającym na uczelnie, ma wyjątkowy charakter, ze względu na możliwość weekendowych wyjazdów w Bieszczady dla turystów, czy całej rodziny.

Fot. Travelarz, Wikimedia

Bieszczady to najpiękniejszy region Podkarpacia - owiane legendą "polskiego Dzikiego Zachodu", pełne historycznych niespodzianek, z dobrze zachowaną dziką przyrodą, ale także otwarte na ludzi. Żeby „poczuć” to prawdziwe piękno trzeba koniecznie się tam wybrać.

Wielu turystów przybywających w ten region właśnie w Komańczy rozpoczyna swoją przygodę z Bieszczadami. Stało się jeszcze bardziej przystępne dzięki regularnemu połączeniu relacji Rzeszów – Komańcza – Rzeszów, określanego „Bieszczadzkim Żaczkiem”, który zainaugurowano 13 grudnia ubiegłego roku.

Komańcza to pięknie położona miejscowość na trasie linii kolejowej nr 107 Zagórz – Łupków. Warto przypomnieć, że odcinek linii kolejowej Zagórz – Komańcza został oddany do użytku 12.11.1872 roku i był częścią „Pierwszej Galicyjskiej Kolei Żelaznej”. Pierwotnie była to linia 2-torowa. Po oddaniu do użytku w 1874 roku tunelu granicznego w Łupkowie „Pierwszą Galicyjską Koleją Żelazną” można było podróżować ze Lwowa do Budapesztu.

Sama Komańcza jest urokliwie położona w otoczeniu gór, nad rzeką Osławą. W miejscowości można skorzystać z ofert noclegowych. Główną atrakcją jest położony na uboczu Klasztor Sióstr Nazaretanek, w którym w latach 1955-56 internowany był kardynał Stefan Wyszyński. Obecnie pokój w którym mieszkał jest udostępniany turystom.

Z Komańczy można odbyć pieszą wycieczkę malowniczą trasą czerwonym szlakiem do Jeziorek Duszatyńskich, a dalej na szczyt Chryszczata (997 m n.p.m.).

Podkarpacki Oddział Przewozów Regionalnych oferuje bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Komańczy w piątki. Odjazd o godzinie 15:51, przyjazd do Komańczy o godzinie 19:59. Powrót z Komańczy w niedzielę o godzinie 15:02, przyjazd do Rzeszowa na godzinę 19:12. Dodatkowo szynobus wykonuje w sobotę rano kurs z Komańczy odjazd 6:00 do Jasła przyjazd 8:37. W niedzielę natomiast wraca z Jasła odjazd 7:30 do Komańczy przyjazd 10:02.

Podróż odbywa się nowoczesnym szynobusem SA103, wyposażonym w m.in. klimatyzację, Wi-Fi, automat biletowy, toalatę. Autobus szynowy jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Istnieje także możliwość przewiezienia rowerów.

Obecnie najkorzystniejsza cenowo jest opcja zakupu biletu korzystając z „Taryfy Podkarpackiej”. Koszt biletu normalnego z Rzeszowa do Komańczy to 20,28 zł, dla studenta 9,94 zł. W pociągu honorowane są wszystkie ulgi ustawowe.