Otwarto port Olsztyn-Mazury. Jutro na lotnisko ruszą pociągi

Otwarto port Olsztyn-Mazury. Jutro na lotnisko ruszą pociągi

20 stycznia 2016 | Autor: RW | Źródło: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
PODZIEL SIĘ

Dziś marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oficjalnie otworzył Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Pierwszy samolot wyleciał do Berlina. Loty rejsowe rozpoczną się w czwartek 21 stycznia. Jutro ruszy też połączenie kolejowe Olsztyn Główny – Szczytno – Lotnisko Szymany.

Fot. Przewozy Regionalne

W poniedziałek w siedzibie Urzędu Lotnictwa Cywilnego miało miejsce oficjalne wręczenie dokumentu potwierdzającego Certyfikację Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Certyfikacja potwierdza, że port lotniczy został uznany za zdolnego do prowadzenia działalności w lotnictwie cywilnym związanej z zarządzaniem lotniskiem użytku publicznego i zapewnieniem bezpiecznej eksploatacji lotniska zgodnie z przepisami.

Dziś nastąpiło oficjalne otwarcie z udziałem władz samorządowych. Z lotniska wystartował pierwszy samolot, który udał się do Berlina. Przewoźnik SprintAir będzie realizował połączenia z Krakowem i Berlinem (po trzy tygodniowo). W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

Natomiast jutro Przewozy Regionalne uruchomią dwie pary pociągów, którym pokonanie trasy zajmie ok. 1 godziny. Z Olsztyna szynobusy będą wyjeżdżały o godz. 6.20 i 16.30. Do terminala lotniczego dotrą odpowiednio o godz. 7.22 i 17.30. W drogę powrotną ze stacji Szymany Lotnisko szynobus wyruszy o godz. 7.30 i do stolicy regionu przyjedzie o godz. 8.23. Kurs popołudniowy będzie realizowany o godz. 18.38 (w czwartki i soboty o godz. 17.41).

Połączenia będą obsługiwane szynobusami kupionymi przez urząd marszałkowski. PR mają w planach kupno pojazdów dedykowanych tej linii lotniskowej. Każdy z szynobusów będzie mógł zabrać ponad 100 osób. Prędkość maksymalna, jaką rozwiną wyniesie 110 km/h.

W miarę uruchamiania kolejnych połączeń lotniczych władze województwa w porozumieniu z Przewozami Regionalnymi ustaliły, że kolejowa oferta będzie rozszerzana, nawet do czterech połączeń dziennie.

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł.

Jednocześnie Polskie Linie Kolejowe zbudowały od podstaw 1,6 km łącznicę z Szyman do lotniska oraz nowy peron przy terminalu dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w wiatę, oświetlenie i system informacji wizualnej. W ramach inwestycji powstało też Lokalne Centrum Sterowania w Szczytnie. Nowy system i urządzenia LCS usprawnią koordynację ruchu kolejowego na odcinku Olsztyn – Szymany. 

Aby usprawnić ruch na całej trasie z Olsztyna do lotniska PKP PLK położyły 44 kilometrów nowych torów na linii 219 oraz na stacji Szczytno na linii 35 (1 km). Wyremontowano 10 - kilometrowy odcinek 35-tki ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo–drogowych.