Postępuje modernizacja Kolei Litewskich przy wsparciu EBI

Postępuje modernizacja Kolei Litewskich przy wsparciu EBI

26 stycznia 2016 | Autor: RW | Źródło: EBI
PODZIEL SIĘ

Koleje Litewskie i Europejski Bank Inwestycyjny podpisały umowę kredytową na 68 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie w zakresie modernizacji infrastruktury kolejowej i taboru na Litwie. To już szósta taka umowa naszego północnego sąsiada z głównym bankiem Unii Europejskiej wspierającym rozwój państw członkowskich.

Fot. EBI

EBI współpracuje z narodowym przewoźnikiem kolejowym na Litwie (Lietuvos Geležinkeliai - LG) od 1996 roku. Od tego czasu Europejski Bank Inwestycyjny wsparł Koleje Litewskie przy zakupie 34 spalinowych lokomotyw, zakupie 590 wagonów towarowych, 6 elektrycznych i 3 spalinowych zespołów trakcyjnych oraz przebudowie linii Szumsk - Kłajpeda oraz Koszedary -Kibarty. Łączna kwota pożyczek wynosi 224 mln euro.

Obecny projekt, który otrzymał wsparcie EBI dotyczy modernizacji infrastruktury na linii łączącej stolicę Wilno z głównym portem handlowym Litwy Kłajpedą oraz zakupu taboru dla przewozów pasażerskich.

– Modernizacja infrastruktury kolejowej jest jednym z naszych priorytetów. Nasza długotrwała współpraca z EBI przyczynia się do realizacji różnych projektów, które są istotne nie tylko dla Litwy, ale całej Europy – mówi Albertas Šimėnas, zastępca dyrektora generalnego Kolei Litewskich.

Projekt obejmie modernizację (w tym elektryfikację) wybranych odcinków linii Kena - Wilno - Koszedary - Radziwiliszki - Kłajpeda wraz z rozbudową węzła kolejowego w Kłajpedzie, przebudowę skrzyżowań z drogami oraz ograniczenie emisji hałasu. Przyczyni się to do usunięcia wąskich gardeł i zwiększenia przepustowości linii. Dzięki temu z trasy będą mogły korzystać pociągi towarowe mające 1050 metrów długości o wadze 6000 ton.

– Lietuvos Geležinkeliai są kluczowym ogniwem łańcucha logistycznego w gospodarce litewskiej. Jesteśmy zadowoleni, że możemy przyczynić się do tego ważnego programu modernizacji, który będzie korzystny dla wszystkich Litwinów, na co dzień korzystających z kolei – dodaje Jan Vapaavuori, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje w krajach bałtyckich.

Oprócz nowej infrastruktury dla przewozów towarowych Koleje Litewskie ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego sfinansują zakup siedmiu trójczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi pasażerów. Jednostki te zastąpią wysłużony tabor poprawiając atrakcyjność, efektywność, dostępność i niezawodność floty LG.