12 marca rusza połączenie z Gorzowa do Berlina

12 marca rusza połączenie z Gorzowa do Berlina

10 lutego 2016 | Autor: ARR | Źródło: lubuskie.pl
PODZIEL SIĘ

Od 12 marca do 10 grudnia br. kursować będzie pociąg na trasie Gorzów – Berlin - Gorzów. Zgodę na zwiększenie dofinansowania połączenia o kwotę 640 tys. zł, a jednocześnie na jego uruchomienie, wyrazili radni Województwa Lubuskiego podczas sesji 8 lutego br. – Połączenia bezpośrednie Zielonej Góry i Gorzowa z Berlinem są w interesie nie tylko Lubuszan, ale również mieszkańców Brandenburgii i Berlina – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Połączenie obsługiwane będzie przez Przewozy Regionalne oraz ich podwykonawcę - spółkę Arriva.

Fot. lubuskie.pl

Przypomnijmy: 28 stycznia br. odbyły się trójstronne rozmowy dotyczące uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin, w których uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony zgodnie oświadczyły, że są zainteresowane współpracą i ustaliły warunki umowy.

– Chodziło o doprecyzowanie warunków. Nie mogliśmy się zgodzić na to, aby cena pociągokilometra była wyższa niż średnia w naszym województwie, która wynosi 15,94 zł. Zaproponowana przez Przewozy Regionalne kwota wynosiła 18,70. Udało się jednak wynegocjować kwotę, która jest na poziomie średniej województwa – wyjaśniła Elżbieta Anna Polak. – Otrzymaliśmy pisemną ofertę Przewozów Regionalnych, stroną dla nas mogą być tylko Przewozy, bo to właśnie z nimi mamy podpisaną umowę na świadczenie usług kolejowych opiewającą na kwotę 44 mln zł. W budżecie zapisaliśmy zwiększenie dofinansowania o 400 tys. zł, mając na uwadze jedno dodatkowe połączenie. Ponieważ jednak wynegocjowaliśmy 1,5 połączenia na trasie dłuższej (Toruń - Gorzów - Berlin - dwa połączenia (5:30 i 8:30) oraz jeden powrót po godz. 18:30), dopłata musi być wyższa. Chodzi o kwotę 640 tys. zł – wyjaśniła marszałek.

Zgodę na zwiększenie dopłaty wyrazili 8 lutego br. radni Województwa Lubuskiego.

Bezpośrednie połączenie na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin realizowane będzie w terminie 12 marca do 10 grudnia br. Umowa będzie miała charakter pilotażowy i nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany remont estakady w Gorzowie Wlkp., którego rozpoczęcie zarządca infrastruktury zapowiada na grudzień 2016 roku. Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji umowy jest również związany z obligatoryjnym terminem korekty rozkładu jazdy na sezon 2017.

Spółka Przewozy Regionalne jest dofinansowywana corocznie przez samorząd woj. lubuskiego. W tym roku kwota dofinansowania wynosi ok. 44 mln zł. Na podstawie umowy między samorządem województwa a spółką, Przewozy Regionalne mają także realizować połączenia transgraniczne.