"Szlaban na ryzyko" w Lesznie

"Szlaban na ryzyko" w Lesznie

11 lutego 2016 | Autor: ARR | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W Lesznie trwa akcja edukacyjno-prewencyjna dotycząca bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Prezydent Miasta, PKP Polskie Linie Kolejowe, Straż Ochrony Kolei oraz wolontariusze ze szkół w ramach kampanii edukują dzieci, młodzież oraz dorosłych, aby unikali tragedii.

Fot. UM Leszno

Bezpieczeństwo jest priorytetem Polskich Linii Kolejowych. Prowadzone w tym obszarze działania koncentrują się na inwestowaniu w infrastrukturę, ale w równym stopniu nakierowane są na szkolenie kadry odpowiedzialnej za bezpieczeństwo oraz doskonalenie procedur. PLK współpracuje z otoczeniem zewnętrznym, by różnymi metodami i formami podnosić poziom bezpieczeństwa.

Dziś w Lesznie w Szkole Podstawowej nr 1 im. im. Marii Konopnickiej odbyła się pierwsza z serii prelekcji w tym roku. Straż Ochrony Kolei zwiększyła liczbę patroli w newralgicznych miejscach, a uczniowie Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych zaangażowali się w rozdawanie ulotek na ul. Słowiańskiej oraz w pobliżu dworca kolejowego w Lesznie. W bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej i wiaduktu Grota-Roweckiego stanęła już tablica przestrzegająca przed wchodzeniem na tory.

– Chcemy ograniczyć ryzykowne zachowania na terenach kolejowych, dlatego wspólnie z Polskimi Liniami Kolejowymi podjęliśmy działania edukacyjno-prewencyjne. Liczymy, że podniesienie świadomości mieszkańców o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania przepisów w znaczny sposób wpłynie na wyeliminowanie skłonności ludzi do ryzyka, rutyny i brawury – powiedział Łukasz Borowiak, prezydent Leszna.

Aby zminimalizować liczbę wypadków Polskie Linie Kolejowe jedenasty rok z rzędu prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd…”, od 2015 roku pod hasłem „Szlaban na ryzyko!”. Organizowane są: symulacje, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz szeroko zakrojona akcja informacyjna na plakatach i ulotkach, w prasie, rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych, jak i mediach społecznościowych. Wszystko po to, by na przejazdach i innych terenach kolejowych było bezpieczniej.

Jedną z cyklicznych akcji kampanii jest „Październik miesiącem edukacji”. W jej ramach w  2015 roku przeprowadzono 465 spotkań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży, poszerzono tym samym wiedzę ponad 31 000 pociech. W historii kampanii to rekord – zarówno pod względem przeprowadzonych prelekcji, jak i liczby wyedukowanych młodych ludzi.

Akcja rozwija się szczególnie na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim, czyli m.in. w Lesznie. Podczas zeszłorocznej edycji w rejonie zorganizowano 74 spotkania, w których uczestniczyło ponad 4 000 dzieci.

– Wierzymy, że edukacja dzieci w zakresie zagrożeń na terenach kolejowych przyniesie oczekiwane efekty, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Sami jesteśmy czasem zaskoczeni, jak bardzo młodzi ludzie angażują się w propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, głosząc hasło: Szlaban na ryzyko!” – powiedział Jarosław Chmielarz, koordynator akcji z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim,

Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych tego typu w Europie. Narodziła się i została wdrożona po raz pierwszy w 2005 r. Dostrzeżono ją na arenie międzynarodowej i wyróżniono w 2015 roku w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD).

Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce maleje – rok 2015 był jednym z najbezpieczniejszych w historii spółki, a ogólna liczba wypadków jest najniższa od 10 lat.

Więcej informacji: www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w mediach społecznościowych: #SzlabanNaRyzyko

Liczby:

465 – liczba prelekcji przeprowadzonych w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” w 2015 roku (o 160 więcej w stosunku do roku ubiegłego)

31 059 – liczba dzieci wyedukowanych w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” w 2015 roku (o 6 799 więcej w stosunku do roku ubiegłego)

20 925 – łączna liczba minut edukacji w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” w 2015 roku (ponad 2 tygodnie ciągłej nauki)

74 – rekordowa liczba prelekcji w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” –przeprowadzono je na obszarze Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim (dla 4 004 dzieci)