Orlen testuje nowe technologie na terminalu

Orlen testuje nowe technologie na terminalu

03 marca 2016 | Autor: ARR | Źródło: PKN Orlen
PODZIEL SIĘ

Cyfrowa, automatyczna ścieżka dostępu do nalewu paliw i wagony pod specjalnym nadzorem - w ramach dalszego usprawnienia procesów logistycznych PKN Orlen rozpoczął pilotażowy program telewizji technologicznej na terminalu paliwowym oraz wprowadził technologię RFID (Radio Frequency IDentification) do ustalania lokalizacji wagonów, którymi zarządza.

Fot. PKN Orlen

Telewizja technologiczna (przemysłowa) została opracowana i uruchomiona w jednej z baz magazynowych PKN Orlen w ramach pilotażu nowego innowacyjnego podejścia do obsługi tankowania autocystern. Zastosowane rozwiązanie oparte jest o technologię identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów (tzw. LPR - License Plate Recognition), które są odczytywane z obrazu przekazywanego przez cyfrowe kamery systemu telewizji przemysłowej. Jest ono zintegrowane z systemem obsługi terminala umożliwiając automatyzację części procesu. Zdalna identyfikacja pojazdu odbywa się na każdym kroku – przed wjazdem na teren terminala, następnie do strefy nalewczej oraz na zakończenie procesu tankowania oraz zamykania transakcji. Każdorazowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, ich wyjaśnieniem zajmuje się obsługa obiektu. Testy telewizji technologicznej pokazały, że spełnia ona początkowe założenia zwiększając przepustowość terminala, dzięki skróceniu czasu obsługi kierowcy o 30%.

W ramach nowych rozwiązań technologicznych w zakresie logistyki PKN Orlen wdrożył również innowacyjny system, umożliwiający lokalizację wagonów. Dzięki oznakowaniu wagonów tagami RFID, PKN Orlen jest w stanie określić, gdzie znajduje się wagon na bocznicy, a także jaki jest jego status (pusty, załadowany, wyłączony). Z kolei ta informacja wykorzystywana jest do lepszego planowania ich załadunku, co umożliwia efektywniejsze ich wykorzystanie. Znaczniki (tagi) na wagonach odczytywane są przez bramki stałe zamontowane przy torach oraz czytniki mobilne, obsługiwane przez personel. RFID w połączeniu z technologią GPS umożliwia także śledzenie pociągów w trasie, a to oznacza, jak zapewnia PKN Orlen, zwiększone bezpieczeństwo transportu oraz korzyści wynikające z lepszego planowania zapasów w sieci dystrybucyjnej. PKN Orlen zarządza systemem na zasadzie wyłączności, niezależnie od pochodzenia wagonów.