Transport miejski Jest przetarg na projekt tramwaju na wrocławski Nowy Dwór

Jest przetarg na projekt tramwaju na wrocławski Nowy Dwór

08 marca 2016 | Źródło: Urząd Miasta Wrocławia
PODZIEL SIĘ

Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na projekt połączenia tramwajowo-autobusowego między centrum a Nowym Dworem. Przygotowanie tej dokumentacji to najważniejszy krok poprzedzający budowę trasy. 

Wiz. wroclaw.pl

Projekt będzie podwaliną dla planowanego połączenia wydzieloną trasą dostępną zarówno dla tramwajów jak i autobusów. Będzie długa na około 5 km. Częściowo jej przebieg jest zupełnie oczywisty. Na ul. Strzegomskiej, od Rogowskiej do Gądowianki, wpasuje się w wydzielony buspas, a potem ma przebiegać wzdłuż ulic Strzegomskiej i Robotniczej.

Mimo to pole do popisu dla projektantów jest dość duże. Muszą zaproponować rozwiązania techniczne dla pętli, która ma być zlokalizowana u zbiegu Rogowskiej ze Strzegomską. Najbardziej skomplikowane konstrukcyjnie będzie przejście nad torowiskiem kolejowym niedaleko połączenia Strzegomskiej i Robotniczej, w pobliżu istniejącego wiaduktu przeznaczonego dla ruchu kołowego. Ma mieć około 150 m długości i 12 m szerokości. Kolejne wyzwanie to włączenie nowego torowiska w istniejącą sieć, w obrębie pl. Orląt Lwowskich

Tytuł przetargu – „Opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej wraz z wariantami dla wybranych odcinków trasy oraz projektu budowlanego i projektów wykonawczych z uzyskaniem wszelkich decyzji, uzgodnień i pozwoleń oraz pełnienie nadzoru autorskiego w ramach zadania […] Budowa wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z Centrum Wrocławia” – wskazuje, że nie chodzi tylko o rozwiązania techniczne. Projektant musi przedstawić komplet zezwoleń administracyjnych niezbędnych do realizacji. W tym najtrudniejszego do zdobycia – decyzji środowiskowej.

Koszt całego przedsięwzięcia, czyli także realizacji projektu, szacowany jest na ok 180 mln zł. Prace projektowe powinny rozpocząć jeszcze wiosną, a ich zakończenie przewidziane jest na przyszły rok. Trudno na razie precyzyjniej określić ramy czasowe dla tych przygotowań właśnie z powodu konieczności zdobycia decyzji środowiskowej. Pewne jest tylko to, że środki na realizacje są w budżecie miasta zaklepane są na lata 2018-19, zatem budowę można by teoretycznie rozpocząć nawet w przyszłym roku.