Koleje Śląskie z umową na emisję obligacji. Wkrótce nowe pociągi

Koleje Śląskie z umową na emisję obligacji. Wkrótce nowe pociągi

10 marca 2016
PODZIEL SIĘ

Przedstawiciele kolejowej spółki podpisali umowę z konsorcjum Banku Polska Kasa Opieki i Banku Gospodarstwa Krajowego na emisję obligacji. Pozyskane w ten sposób środki finansowe Koleje Śląskie planują przeznaczyć m.in. na wykup obecnie leasingowanych pojazdów 27web oraz zakup nowych.

Fot. Patryk Farana

Spółka będzie wykupywać określoną w harmonogramie część wszystkich obligacji systematycznie co kwartał. Wykup ostatnich obligacji zaplanowany jest pod koniec 2025 r.

Dzięki pozyskanym środkom w ciągu kilku tygodni spółka zamierza ogłosić przetarg na zakup 7 pojazdów, natomiast minimum 10 planuje nabyć Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nowe pojazdy mają do 2018 r. zastąpić najstarszy typ wykorzystywanego taboru – dzierżawione od Przewozów Regionalnych pojazdy EN57.

Jest to druga umowa podpisana w ostatnim czasie, która gruntownie zmieni funkcjonowanie spółki. Przypomnijmy 29 lutego 2016 r. Koleje Śląskie podpisały z Przewozami Regionalnymi umowę dzierżawy z opcją wykupu zaplecza technicznego w Katowicach przy ulicy Raciborskiej. Przeniesienie bazy utrzymaniowo-naprawczej z Łaz do Katowic przyniesie wiele korzyści zarówno śląskiemu przewoźnikowi, jak i jego pasażerom.

- Brak własnego zaplecza technicznego jest dla nas jednym z największych wyzwań. Jednak już w tym roku powinno się to zmienić, ponieważ w ciągu kilku miesięcy chcielibyśmy przenieść nasze zaplecze techniczne do Katowic – zapowiada Michał Wawrzaszek rzecznik prasowy Kolei Śląskich .

Spółka zakłada, że po uruchomieniu przejętego zaplecza technicznego przy ul. Raciborskiej uda się stworzyć punkt czyszczenia taboru, co pozytywnie wpłynie na czystość pociągów z zewnętrz. Jedną z wielu korzyści będzie także ograniczenie liczby przejazdów technicznych, co przełoży się m.in. na większą dostępność pojazdów. - Dzięki temu możliwa będzie między innymi szybsza reakcja przewoźnika w sytuacjach awaryjnych, na przykład w celu podesłania zastępczego składu – dodaje Wawrzaszek.