KM skorygują rozkład jazdy na trasie Warszawa – Radom

KM skorygują rozkład jazdy na trasie Warszawa – Radom

31 marca 2016 | Autor: RW | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Szczegółowo opracowany rozkład jazdy, zwiększone zestawienia pociągów Kolei Mazowieckich, stały nadzór dyżurnych, dyspozytorów i zespołów technicznych PLK oraz ścisłe przestrzeganie harmonogramu przez wykonawcę inwestycji - to działania podejmowane przez przewoźnika oraz zarządcę infrastruktury podczas modernizacji linii Warszawa – Radom.

Fot. PKP PLK

– Zarządca infrastruktury wspólnie z samorządowym przewoźnikiem opracował rozkład kursowania pociągów dostosowany do możliwości linii. Chodzi przede wszystkim o to, aby był on realny do wykonania mówi Mirosław Skubiszyński, dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym.

Obecna liczba pociągów na trasie gwarantuje sprawny przejazd jednotorową linią i szybkie udrożnienie szlaku w przypadku usterki urządzeń, taboru lub wypadku. Korekty do rozkładu jazdy są po to aby dostosowywać na bieżąco ruch pociągów do prowadzonych prac.

– Koleje Mazowieckie dokładnie monitorują sytuację i wykorzystują możliwości linii według potrzeb pasażerów. Dlatego już od 11 kwietnia wejdą w życie drobne zmiany, o które postulowali nasi podróżni. Wprowadzamy te zmiany, które są możliwe do wykonania technicznie i organizacyjnie. Wszystkie pociągi kursujące w godzinach szczytu porannego oraz popołudniowego zostały maksymalnie wydłużone, do trzech EZT – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu spółki.

W relacji Warszawa Wschodnia – Radom kursuje 17 pociągów. W porannym i popołudniowym szczycie (5.30 – 7.30 oraz 15.00 – 17.00) przez Piaseczno i Warszawę Okęcie jedzie podobna liczba pociągów, jak przed modernizacją. Pociąg „Radomiak”, dla utrzymania sprawnego przejazdu, kursuje Centralną Magistralą Kolejową. Zakres prac na linii wymaga, by cykliczną obsługę pasażerów na trasie Góra Kalwaria – Czachówek – Góra Kalwaria czasowo zastępowała komunikacja autobusowa.

Od 11 kwietnia pociąg nr 21906 Radom (13:40) – Warszawa Wschodnia (16:17) będzie kursował w wydłużonej relacji aż do Pilawy (17:39). Pociąg wyjeżdżający obecnie z Radomia o godz. 16:31 będzie wcześniej tj. o godz. 15:42. Do Warki dojedzie na godzinę 16:52, skąd zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza autobusowa o godz. 17:00 i dowiezie pasażerów do Piaseczna o godz. 18:22. Pociąg ze stacji Skarżysko Kamienna o godzinie 15:40, będzie kursował 20 minut później niż dotychczas, tj. o 16:00 - w Radomiu będzie o 16:39.

Obecnie, podczas przebudowy trasy Warszawa Okęcie-Czachówek, tylko jeden tor pozostaje dla przejazdu pociągów, a na sąsiednim trwają intensywne prace. Obejmują one stację Piaseczno i tory w kierunku Czachówka. Wykonawca przestrzega harmonogramu prac i prowadzi roboty ze szczególnym uwzględnieniem przejeżdżających pociągów, a zadania wymagające dłuższych prac blisko toru odbywają się w przerwie pomiędzy przejeżdżającymi pociągami. Codzienne zadania wykonuje kilkanaście ekip budowlanych, dysponujących blisko 100 specjalistycznymi maszynami i ciężkim sprzętem.

PLK wzmocniły i ściśle kontrolują aktualność informacji dla podróżnych. Nad ruchem kolejowym całodobowo czuwa 17 dyżurnych oraz 5 kilkuosobowych zespołów technicznych, które w przypadku usterek szybko podejmują działania zapewniające sprawny przejazd pociągów. Utrzymywany jest stały kontakt z PKP Energetyka, by szybko reagować na ewentualne usterki sieci trakcyjnej.

Modernizacja stacji Piaseczno trwa od 13 marca. Jej zakończenie planowane jest w II kwartale 2017 roku. Prace wykonuje Trakcja PRKiI. Efektem wartej 460 mln zł modernizacji odcinka będzie szybsza (160 km/h między Warszawą a Czachówkiem) i wygodniejsza podróż na trasie Warszawa Okęcie – Czachówek oraz nowoczesna i przyjazna także dla osób niepełnosprawnych infrastruktura pasażerska.