Nieczynny most na Odrze czeka pozakolejowe życie

Nieczynny most na Odrze czeka pozakolejowe życie

06 kwietnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Podczas ostatniego posiedzenia rady urzędu Barnim-Oderbruch, radni zdecydowali o przystąpieniu do projektu, którego głównym celem jest adaptacja mostu kolejowego na Odrze, Siekierki – Neurüdnitz do celów turystycznych. Obecnie most jest nieużywany i obowiązuje na nim zakaz wstępu dla osób nieuprawnionych.

Fot. wzp.pl

Urząd Barnim-Oderbruch będzie reprezentował stronę niemiecką w porozumieniu dotyczącym podnoszeniu estetyki krajobrazu oraz infrastruktury turystycznej na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. W lutym tego roku swoje zaangażowanie potwierdził już Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, główny realizator projektu oraz gmina Cedynia.

Decyzja radnych Barnim-Oderbruch otworzyła drogę do pierwszych ustaleń roboczych, które pozwolą na wypracowanie harmonogramu prac. Projekt zakłada adaptację najdłuższego mostu na Odrze, mostu Siekierki – Neurüdnitz, który docelowo ma być wzbogacony o ścieżkę rowerową, chodniki i platformy widokowe.

Most łączący Siekierki i Neurüdnitz znajduje się w odległości 77 km od Szczecina i 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Wokół jego 785 metrową konstrukcji rozciągają się tereny starorzecza Odry nazywane Kostrzyneckim Rozlewiskiem. Obszary te objęte są ochroną siedliskową i ptasią w ramach europejskiej sieci Natura 2000.

Starania, aby nieczynny most Siekierki - Neurüdnitz przywrócić do życia, jako połączenie pieszo-rowerowe szlaków turystycznych niemieckich i polskich, czynione są od 2004 roku. Teraz projekt będzie realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego w porozumieniu  z Gminą Cedynia oraz stroną niemiecką, reprezentowaną przez urząd Barnim-Oderbruch. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 6 mln zł. Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj.