Resort rozwoju chce dofinansować nowe centrum badawcze Pesy

Resort rozwoju chce dofinansować nowe centrum badawcze Pesy

21 kwietnia 2016 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Ministerstwa Rozwoju zdecydowało o rekomendacji dofinansowania projektu budowy i wyposażenia Centrum Badawczo-Rozwojowego Pesy Bydgoszcz z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Orientacyjny koszt całkowity przedsięwzięcia to ponad 6 mln zł.  

Fot. Pesa

Dzięki budowie nowej placówki możliwe będzie utworzenie i wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych dla 6 zespołów badawczych, działających w obszarach: sterowania i uruchamiania pojazdów systemów informacyjnych, wzornictwa przemysłowego, napędów elektrycznych oraz zabudowy urządzeń elektrycznych w pojazdach, technologii spajania, układów pneumatycznych i klimatyzacji.

Projekt obejmuje budowę i wyposażenie 3-kondygnacyjnego centrum badawczo-rozwojowego, na parterze którego znajdą się laboratoria, a na pozostałych piętrach powstanie przestrzeń biurowa. Główną ideą budowy ośrodka jest zapewnienie istniejącemu działowi badań i rozwoju Pesy niezbędnej infrastruktury do prowadzenia badań przemysłowych i prac badawczo-rozwojowych, związanych z opracowywaniem własnych, autorskich rozwiązań dla przemysłu kolejowego oraz z tworzeniem prototypów pojazdów szynowych.

– W pierwszych latach funkcjonowania prace prowadzone w Centrum będą dotyczyły przede wszystkim stworzenia i rozwijania nowych platform pojazdów o napędzie elektrycznym, przede wszystkim dla metra oraz elektrycznych zespołów trakcyjnych i tramwajów, jednak wypracowywane rozwiązania i technologie będą również stosowane w innych produktach – informuje Maciej Grześkowiak z Pesy.

Koszty stworzenia przestrzeni dla działalności innowacyjnej zespołów projektantów, konstruktorów i  konfiguratorów oszacowano wstępnie na 6,3 mln zł, jednak ostateczna kwota zostanie ustalona po zakończeniu prac nad projektem budynku.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w ostatnim rankingu najbardziej innowacyjnych polskich firm, ogłaszanym przez Polską Akademię Nauk co cztery lata, Pesa znalazła się na drugim miejscu w kategorii „firm dużych” i na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.

– Osiem lat temu dział badań i rozwoju zatrudniał 70 inżynierów i już wtedy był największym biurem konstrukcyjnym w branży szynowej w tej części Europy, a dziś pracuje w nim blisko 300 konstruktorów, technologów i designerów – to pokazuje z jednej strony, jak konsekwentnie stawiamy na rozwój i innowacyjność, a z drugiej jak staramy się odpowiadać na coraz więcej wyzwań rynku i oczekiwań kolejnych klientów – wskazuje przedstawiciel producenta.