Nowy zarząd bada prywatyzację PKP Energetyka

Nowy zarząd bada prywatyzację PKP Energetyka

22 kwietnia 2016 | Autor: RW | Źródło: IAR
PODZIEL SIĘ

Za kilkanaście dni będzie gotowy audyt dotyczący prywatyzacji PKP Energetyka. W zeszłym roku spółkę, która dostarcza prąd na kolej, kupił brytyjski fundusz inwestycyjny CVC – donosi Informacyjna Agencja Radiowa.

Fot. Przemysław Szkatuła

Środki ze sprzedaży Polskie Koleje Państwowe przeznaczyły na spłatę historycznego długu i dofinansowanie PKP Intercity. Przeciwko prywatyzacji protestowało obecna ekipa rządowa, która była wówczas w opozycji przypominając, że PKP Energetyka widnieje w wykazie przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu. Dotychczas tego rodzaju przedsiębiorstwa pozostawały pod kontrolą państwa w takim zakresie, że przy prywatyzacji Skarb Państwa dysponował pakietem większościowym – tłumaczył w lipcu zeszłego roku poseł (dziś minister energii) Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem sprzedając PKP Energetyka zrobiono wyłom w regule, że nie traci się kontroli państwa nad firmami istotnymi dla systemu obronności.

Obecny prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski zapowiada, że niedługo będzie wiadomo, czy przeprowadzono ją zgodnie z prawem. Raport ma być gotowy pod koniec kwietnia. Wcześniej, bo w listopadzie 2015 r. wypowiedziała się w tej sprawie prokuratura okręgowa w Warszawie, odmawiając wszczęcia śledztwa.

Prezes Pawłowski zaznacza, że decyzje dotyczące dalszych losów tej prywatyzacji będą podejmowane wspólnie z ministrem infrastruktury i budownictwa. Unieważnienie tego procesu wciąż pozostaje kwestią otwartą. Niewykluczone też, że państwo odkupi firmę od prywatnego inwestora. Mirosław Pawłowski zaznaczył, że dopóki raport nie będzie gotowy, nie można mówić o konkretnych rozwiązaniach.

Zarząd PKP bada też sprawę prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, którą również przeprowadziły poprzednie szefostwo z Jakubem Karnowskim na czele.