Kolej 2016 – służby ćwiczą przygotowanie do ŚDM

Kolej 2016 – służby ćwiczą przygotowanie do ŚDM

25 kwietnia 2016 | Autor: RW | Źródło: Straż Pożarna w Łowiczu
PODZIEL SIĘ

Katastrofa kolejowa z udziałem dwóch pociągów i pasażerskiego busa – taki scenariusz ćwiczyły służby w Łowiczu złożone z Pogotowia Ratunkowego, Straży Ochrony Kolei, Policji, Straży Pożarnej i PKP Polskich Linii Kolejowych. Jest to jeden z elementów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca.

Fot. strażacki.pl

W ubiegłą sobotę , 23 kwietnia odbyły się ćwiczenia pod nazwą  „Kolej 2016”. Scenariusz zakładał, że doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z busem na skutek błędu dróżnika, który nie zamknął rogatek. Następnie na miejsce zdarzenia najechał kolejny pociąg. Śmierć poniosły dwie osoby, a kilkadziesiąt innych zostało rannych. Strażacy zaczęli od rozcięcia busa i ewakuacji rannych z FLIRT-a oraz EN57. W międzyczasie ranni w szoku mieli uciec i poszukiwała ich grupa ratowników z psami. Poza udzieleniem pomocy rannym podczas akcji ratowniczej policja ujęła złodzieja okradającego zmarłych. Na koniec zaprezentowano ściąganie ofiary z dachu pociągu.

Akcja miała na celu ćwiczenia właściwej koordynacji działań poszczególnych służb wchodzących w struktury Krajowego Systemu Bezpieczeństwa, aby w sposób sprawny udzielić pomocy poszkodowanym, zabezpieczyć miejsca zdarzenia, a w dalszej kolejności przywrócić ruch na danym odcinku. Dzięki przeprowadzonym manewrom sprawdzona została gotowość taktyczno-sprzętowa jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz odpowiednie przygotowanie podmiotów ratowniczych do Światowych Dni Młodzieży.

Ćwiczenia zostały zorganizowane dzięki współpracy: Straży Pożarnej, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Przewozów Regionalnych , PKP Polskich Linii Kolejowych, Policji, Straży Ochrony Kolei.