2,5 tys. funkcjonariuszy SOK przygotowuje się do ŚDM

2,5 tys. funkcjonariuszy SOK przygotowuje się do ŚDM

26 kwietnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ćwiczenia i warsztaty, nowoczesny sprzęt, więcej patroli na stacjach i przystankach. Tak Straż Ochrony Kolei intensywnie się szkoli przed Światowymi Dniami Młodzieży.
2,5 tysiąca funkcjonariuszy przy współpracy z policją i innymi służbami zapewni bezpieczeństwo pielgrzymom odwiedzającym Polskę. Dodatkowe kursy funkcjonariuszy SOK zakończą się w czerwcu.

Fot. PKP PLK

Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie ponad dwa i pół tysiąca funkcjonariuszy SOK wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności, w tym mobilne centra monitoringu. Mają oni przy współpracy z policją oraz innymi służbami zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom z całego świata. Kolejowa formacja pierwsze przygotowania do ŚDM rozpoczęła już w ubiegłym roku, a cykl intensywnych szkoleń sokiści przeszli cztery lata temu przed Euro 2012. Teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży, funkcjonariusze znów się szkolą. Intensywne kursy zakończą się w czerwcu.

W marcu prawie 1,5 tys. funkcjonariuszy zaczęło trenować m.in. zasady komunikacji z pasażerem, savoir-vivru oraz ćwiczyć swoje umiejętności językowe. Dwudniowe treningi poprawiające zdolności komunikacyjne przechodzą sokiści odpowiedzialni za patrolowanie stacji, przystanków kolejowych oraz ich okolic. Podobne, dodatkowe zajęcia praktyczne przed ŚDM zaplanowano również dla służby dyżurnej SOK – czyli grupy funkcjonariuszy, która przyjmuje zgłoszenia telefoniczne dotyczące zdarzeń na terenach kolejowych. SOK-iści służby dyżurnej trenują szybkie zdobywanie potrzebnych wiadomości od rozmówców, a także czytelne i zrozumiałe przekazywanie informacji zwrotnych. Ponadto funkcjonariusze ćwiczą sprawne porozumiewanie się w języku angielskim, gdyż na czas ŚDM operatorzy telefonu bezpieczeństwa czynnego przez 24h na dobę, będą porozumiewać się także po angielsku.

Wszystkie szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne. W kilkunastu turach doświadczona kadra trenerów przeszkoli w sumie ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy. Zakończenie cyklu wszystkich kursów planowane jest w czerwcu.

To już kolejne w  tym roku szkolenia, których celem jest podniesienie kwalifikacji SOK przed ŚDM. Dzięki dodatkowym umiejętnościom kolejowych strażników, pasażerowie podróżujący pociągami będą mogli poczuć się bardziej komfortowo.

Każdego dnia 0,5 tys. sokistów obejmie szczególnym nadzorem przejścia przez tory oraz tereny kolejowe obok których przewidziano uroczystości ŚDM. Planowane jest m.in. wzmocnienie patroli i wykorzystanie mobilnych centrów monitoringu. Dzwoniąc pod specjalny, czynny całą dobę, telefon bezpieczeństwa (22 474 00 00), będzie można porozumieć się w języku angielskim. Zwiększy się również liczba patroli ochrony na dworcach.

W marcu na mocy specustawy, przyznano Straży Ochrony Kolei dodatkowe uprawnienia.  Podczas zabezpieczania Światowych Dni Młodzieży SOK-iści będą mogli w razie potrzeby przeszukać bagaże podróżnych. Pozwoli to funkcjonariuszom sprawnie zareagować, gdy np. zauważą podejrzany pakunek lub bagaż pozostawiony bez opieki. Przeszukanie usprawnić mają wykrywacze metalu, w które doposażone zostaną patrole. Ponadto SOK zyskała prawo do rejestracji i nagrywania obrazu, co ułatwi mundurowym monitoring i obserwację tłumu.

Wszystkie zdobyte przy okazji ŚDM doświadczenia pozwolą rozwijać i kształtować umiejętności funkcjonariuszy SOK jako nowoczesnej formacji dbającej o bezpieczeństwo na kolei. Umiejętności te SOK-iści będą mogli wykorzystywać w swojej pracy przez wiele kolejnych lat.