Pociągiem Kolei Śląskich na majówkę do Czech

Pociągiem Kolei Śląskich na majówkę do Czech

26 kwietnia 2016 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Pod względem długich weekendów tegoroczny maj należy do wyjątkowych – przed nami nie tylko tradycyjna majówka, ale również Boże Ciało. W jaki sposób najlepiej spędzić majowe weekendy? Możliwości jest oczywiście bez liku – Koleje Śląskie jako kierunek majowych wycieczek szczególnie polecają w tym roku Czechy.

Fot. Patryk Farana

Dzięki współpracy z Kolejami Czeskimi, KŚ mają do zaoferowania kilka ciekawych opcji podróżowania do Czech – szczegóły dotyczące poszczególnych biletów można znaleźć w zakładce Podróże do Czech. W perspektywie majowego weekendu szczególnie atrakcyjny wydaje się być bilet Silesia Weekend. Uprawnia on do podróży na wskazanym odcinku w województwie śląskim oraz po całym kraju morawsko-śląskim, a z okazji majówki jego termin obowiązywania będzie dłuższy.

Podróże z biletem Silesia Weekend można zacząć już od godziny 18:00 w piątek (29.04), a skończyć dopiero w środę o godz. 6:00 (4.05). Podobnie będzie przypadku Bożego Ciała – bilet będzie obowiązywać od dnia poprzedzającego wolne (25.05 od godz. 18:00) aż do pierwszego dnia pracującego (30.05 do godz. 6:00). Wydłużone zostały również terminy dla biletów wydawanych w taryfie Śląskie dla Rodziny – karta Dużej Rodziny. Będą one ważne od 29 kwietnia (godz. 14:00) do 3 maja (godz. 24:00) oraz od 25 maja (godz. 14:00) do 29 maja (godz. 24:00).

Bilet Silesia Weekend uprawnia do podróżowania pociągami KŚ i wszystkimi pociągami 2-giej klasy Kolei Czeskich (České dráhy) na terenie całego kraju morawsko-śląskiego (przy czym stacją docelową lub początkową muszą być Chałupki lub Cieszyn). Jest to zatem idealny sposób, by pozwiedzać kilka różnych atrakcji turystycznych na terenie Czech. A tych u naszych południowych sąsiadów nie brakuje – każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno zwolennicy spokojnego zwiedzania, jak i nocnych szaleństw.

Śladami historii

Dzięki bogatej historii lista zabytków na terenie kraju morawsko-śląskiego jest naprawdę obszerna. Za „punkt obowiązkowy” dla turystów uchodzi Hradec nad Moravici. Jest to rozległy kompleks pałacowy wybudowany na urwisku nad Morawicą. Na zwiedzających czekają tutaj nie tylko zabytki architektury, ale również 130 hektarów pięknego parku. Dodatkowo jest to miejsce związane z historią żony Mieszka I, Dobrawą, tym bardziej zatem warto je odwiedzić z uwagi na 1050 rocznicę chrztu Polski.

Na liście pałaców do odwiedzenia warto uwzględnić również Pałac Frydecki oraz szlachecką posiadłość w Kravařach. Ta ostatnia jest uznawana za czeski klejnot barokowej architektury. Nie można zapomnieć również o Hukvaldach, gdzie znajdują się ruiny jednego z największych zamków w całym kraju. Jeszcze dalej w dziejach historii cofniemy się dzięki parkowi archeologicznemu w miejscowości Chotěbuz-Podobora. Można tu zobaczyć replikę słowiańskiego grodu i przez chwilę poczuć się jak jego mieszkaniec – spróbować sił w strzelaniu z łuku oraz przekonać się, jak mieli się zboże w żarnach.

Miejscem, które może zasługiwać na oddzielną wycieczkę ze względu na uroki architektury jest Ostrawa. Na zwiedzających czeka tu m.in. historyczne centrum ze statuą Najświętszej Marii Panny. Historię miasta można tutaj poznawać dzięki wmurowanej w posadzkę osi czasu, pokazującej najważniejsze daty dla Ostrawy. Godny uwagi jest też Zamek Śląsko-Ostrawski, który słynie m.in. z odbywającego się tutaj co roku Festiwalu Szekspirowskiego . Z kolei panoramę miasta warto obejrzeć z najwyższej wieży widokowej w mieście – zlokalizowanej przy Placu Prokeša. Co trzydzieści minut jej zwiedzaniu towarzyszy wykład przewodnika na temat historii miasta.

W duchu industrialnym

Entuzjaści zabytków techniki i atrakcji w duchu industrialnym z przyjemnością będą mogli podpatrzeć, co w tym zakresie mają do zaoferowani nasi południowi sąsiedzi. Nawet mieszkańcy Śląska, których wymagania pod względem tego typu atrakcji mogą być dosyć „wyśrubowane”, nie powinni być zawiedzeni.

Flagowym miejscem pod tym względem jest z pewnością Obszar Górniczy Witkowice i Hlubina. Na zwiedzających czeka tu cała trasa dydaktyczna o produkcji żelaza i koksu oraz zapierające dech panoramy z punktu widokowego na szczycie wielkiego pieca hutniczego. Z kolei w Landek Parku można zobaczyć największe muzeum górnictwa w Republice Czeskiej, z wyjątkową kolekcją dotyczącą ratownictwa górniczego. Wartym zobaczenia unikatem jest też z pewnością działająca maszyna parowa z 1893 roku, znajdująca się na terenie kopalni Michał w Ostrawie.

Spośród zabytków techniki Koleje Śląskie szczególnie polecają oczywiście te związane z transportem kolejowym. Tutaj na uwagę zasługuje kolejka Wąskotorowa Osoblaha oraz Muzeum Wagoniarskie w Studence. Natomiast 20 kilometrów od Studenki, w miejscowości Kopřivnice (wygodny dojazd pociągami ČD linii S8), można się zapoznać z historią nieco innej gałęzi transportu – mianowicie z przemysłem samochodowym. W Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice będziemy mieli okazję prześledzić wieloletnią historię fabryki samochodów Tatra. Zobaczymy tu m.in. pierwszy automobil wyprodukowany na terenie Austro-Węgier – tzw. Präsident.

To oczywiście tylko kilka przykładów miejsc, które warto odwiedzić na terenie kraju morawsko-śląskiego. Więcej szczegółów można znaleźć np. na stronie: http://www.msregion.cz/pl/. Warto również zajrzeć do zakładki na stronie KŚ www.kolejeslaskie.com/obsluga-podroznych/oferty/na-wycieczke/czechy/, gdzie umieszczone zostały m.in. różnego rodzaju wskazówki przydatne w podróży.